W obronie rozumu

„Zakazana psychologia” – aktualizacja 1.0

kłodka2W dzisiejszych czasach firmy sprzedające oprogramowanie zapewniają często ich bezpłatną aktualizację. Czynią to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, aby wyeliminować błędy, które wkradły się do programów, zanim zdołano je zidentyfikować. Po drugie, aby rzeczywiście uaktualnić pewne funkcje, które nie były istotne w momencie tworzenia oprogramowania, a bez których program mógłby okazać się we współczesnych warunkach bezużyteczny.

Początki „Zakazanej psychologii” to rok 2005-2006. Premiera pierwszego tomu to rok 2009. Wiele się wydarzyło od tego czasu. Światem nauki wstrząsnęły afery, jakich autor „Zakazanej” nie spodziewał się w swoich najczarniejszych wizjach (np. oszustwa holenderskiego psychologa Diederika Stapela – do dzisiaj 54 retrakcji!). Niektóre badania, na które powoływałem się zdewaluowały się, a inne przyniosły nowe rozstrzygnięcia. Ale, podobnie jak do oprogramowania, tak i do „Zakazanej psychologii” wkradły się błędy, opuszczenia, a czasem po  prostu przeoczenia.

Dzisiejsza technologia komunikacyjna umożliwia błyskawiczny kontakt z czytelnikiem, więc nie godziłoby się, gdyby i „Zakazana psychologia” nie miała swoich aktualizacji, szczególnie, że jak deklarowałem jeszcze przed opublikowaniem pierwszego tomu, jest to trwający w czasie projekt o szerokim zakresie, a poszczególne tomy są jedynie podsumowaniem jego kolejnych etapów.

Jakkolwiek treści uaktualniające „Zakazaną psychologię” pojawiały się w tym blogu, to dzisiaj deklaruję systematyczne działania zmierzające do uaktualniania treści opublikowanych już wcześniej tomów. Dla ułatwienia, aktualizacja pierwszego tomu będzie oznaczana numerem 1. + kolejny fragment aktualizacji i odpowiednio tom drugi będzie aktualizowany pod numerem 2. + kolejny fragment aktualizacji. Dzisiejszy wpis oznaczony 1.0 odnosi się do tomu pierwszego, choć jak wskazuje cyfra „0” nie zawiera jeszcze żadnych treści uzupełniających ten tom. W najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach i pewnie latach, będą pojawiały się na moim blogu kolejne aktualizacje. Zapraszam do śledzenia bloga i aktualizacji wiedzy zdobytej podczas lektury „Zakazanej psychologii”.

Reklamy

3 comments on “„Zakazana psychologia” – aktualizacja 1.0

  1. Andrzej Śliwerski
    Grudzień 8, 2013

    Super pomysł Tomku!

  2. Abakarow
    Grudzień 9, 2013

    A może nowe wydanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Grudzień 8, 2013 by .
Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 104 obserwujących.

%d blogerów lubi to: