W obronie rozumu

Łatwo wszczepić fałszywe wspomnienia – rozmowa w trójce

– Nie jest trudno spowodować, że przypomnimy sobie wydarzenia z przeszłości, w których tak naprawdę wcale nie uczestniczyliśmy – mówi psycholog Tomasz Witkowski.

Gość Trójki opowiada o eksperymencie, podczas którego udało się wywołać u dzieci images (1)wrażenie, że w przeszłości zgubiły się w centrum handlowym. – Rozmawiano z rodzicami, by upewnić się, że nigdy do takiej sytuacji nie doszło. Następnie rozmawiano z tymi dziećmi i proszono je, żeby przypomniały sobie szczegóły tego zdarzenia. U większości udało się wywołać wrażenie, że zdarzenie miało miejsce. Opowiadały o tym, jakby to była rzeczywistość – mówi psycholog.

Dlaczego tak łatwo wszczepić nam fałszywe wspomnienia? – Odbudowywanie wspomnień wiąże się z dokładaniem jakiś elementów, ze zmianą ich kolejności. Nasza pamięć ma charakter rekonstrukcyjny, a nie reprodukcyjny – mówi Tomasz Witkowski. Psycholog zwraca uwagę na fakt, że bardziej tworzymy nasze wspomnienia niż je odtwarzamy, a pomagają nam w tym różne osoby, np. rodzice, którzy opowiadają, co robiliśmy w dzieciństwie. – Nie bardzo sobie to przypominamy, ale po 20-krotnym wysłuchaniu tej samej historii zaczynamy odtwarzać szczegóły takiego wydarzenia – dodał.

Psycholog mówił także o fali oskarżeń o molestowanie seksualne, która pojawiła się w latach 80. XX wieku w USA. Była ona związana z nowym nurtem terapeutycznym, który większości problemów u ludzi upatrywał w wydarzeniach z dzieciństwa, a konkretnie w wydarzeniach związanych z molestowaniem seksualnym. – Tymczasem, jak się okazało, terapia stosowana w zgodzie z tym nurtem doprowadzała bardzo często do zaindukowania fałszywych wspomnień – powiedział.

Audycji „Obieg otwarty” można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie „Zapraszamy do Trójki”. Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

2 comments on “Łatwo wszczepić fałszywe wspomnienia – rozmowa w trójce

  1. rendofav
    24 kwietnia, 2014

    Wszczepianie fałszywych wspomnień to jedno a modne ostatnio wydawanie opinii psychologicznych dla kobiet i dzieci jakoby ci byli prawdomówni to już ewidentne przestępstwo i jako takie powinno być karalne.Na tym bazują obecnie polskie sądy skazując ludzi oraz odrzucając zeznania świadków i fakty!!! Na jakiej podstawie państwo psychologowie, nie będący przecież nawet lekarzami, potrafią jednoznacznie określić że dana osoba mówi prawdę? Czy są takie badania, testy itp potrafiące określać kto kłamie a kto nie ? Proszę aby ostatni, jeszcze normalni polscy naukowcy i profesorowie , wypowiedzieli się już w tej sprawie publicznie bo liczba osób skazywanych na takiej chorej podstawie lawinowo rośnie a znane są również przypadki samobójstw oskarżanych i skazywanych na podstawie tych podłych opinii psychologicznych !

  2. zefir
    30 kwietnia, 2014

    Jak moge skontaktowac sie z panem p.Tomaszu ,w waznej sprawie fałszywych wspomnień , bardzo powazna sprawa, nie wiem jak ja rozwiązać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 16 kwietnia, 2014 by .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 170 obserwujących.

%d blogerów lubi to: