W obronie rozumu

„Zakazana psychologia” – English edition – pierwsze recenzje

sponsor_brown_walker_press

Z radością informuję,  że został już ostatecznie ustalony termin publikacji angielskojęzycznej wersji Zakazanej psychologii.  Książka ukaże się w styczniu 2015 nakładem Brown Walker Press – amerykańskiego wydawcy specjalizującego się w gatunku non fiction o zacięciu akademickim.

Mamy już również pierwsze recenzje książki. Prof. Elisabeth F. Loftus, jedna z 30 najbardziej wpływowych psychologów na świecie tak o niej napisała:

„Forbidden Psychology” is a powerful and forceful effort to expose dangerous ideas in psychology that mascaraed  as science. Readers who care about the problem of pseudoscience  in psychology will love this book. And those who don’t care really need to read it.

Równie przychylna jest recenzja pióra znanego tropiciela pseudonauki w psychologii – prof. Scotta O. Lilienfelda:

Psychology, the study of the human mind, continues to struggle to shake off its nonscientific attributes.  In this engaging and informative book, Tomasz Witkowski and Maciej Zatonski courageously take on the “dark side” of psychology, both within the hallowed halls of the academic world and the private walls of the psychotherapy room.  In doing so, they expose the often neglected features of contemporary psychology that themselves require treatment.  In this respect, Witkowski and Zatonski’s book is a helpful and much needed roadmap for forging a scientific psychology in the 21st century.

Trwają jeszcze ostatnie prace edytorskie i korektorskie nad tekstem. Stoimy również przed decyzją dotyczącą tytułu książki. Kilka osób sugerowało, że tytuł Forbidden Psychology jest nieco mylący. Podpowiadano nam również, aby zatytułować książkę Misleaded Psychology  lub Psychology gone wrong. Będę wdzięczny za Wasze opinie w tej kwestii.
Reklamy

7 comments on “„Zakazana psychologia” – English edition – pierwsze recenzje

 1. kw
  Październik 2, 2014

  Czy wiadomo kiedy pojawi się wersja elektroniczna (ePub) I tomu ‚Zakazanej’?

  • Tomasz Witkowski
   Październik 2, 2014

   W 2015 powinna być wersja I tomu. Jeśli idzie o tom II, nie mam informacji – to inny wydawca. Obiecał się tym zająć. Jak tylko się dowiem, dam znać.

   • kw
    Październik 2, 2014

    Spieszę dodać, że 2 tom ‚Zakazanej’ jest już w wersji elektronicznej w księgarni Virtualo. W takim razie czekam na jedynkę.
    Pozdrawiam psychiatrycznie;)

 2. psychobobas
  Październik 2, 2014

  Forbidden psychology brzmi tak samo nieprecyzyjnie, jak polski odpowiednik. Mnie się podoba. To nie jest tytuł artykułu naukowego, tylko książki. Zawsze można dodać rozwinięcie tytułu mniejszą czcionką. Pozdrawiam, MKB

  • Tomasz Witkowski
   Październik 2, 2014

   Dzięki za opinię. Podtytuł będzie podobnie jak w polskojęzycznej wersji: Between Sorcery and Science. Zamieniliśmy „Charlatanry” na „Sorcery”, bo to pierwsze słowo rzadko kto potrafi wymówić :-).

 3. Wojtek Kuśmierek
  Październik 2, 2014

  Mi „zakazana psychologia” nawet po polsku wydaje się myląca. taki tytuł by mi bardziej pasował do książki jakiegoś frustrata od nlp albo telepatii, któremu „estabilishment” nie pozwala uprawiać swojej dziedziny. A przecież te rzeczy, o których Pan pisze nie są zakazane (niestety) – ani formalnie, ani chociażby normami środowiska.
  Może pójść tropem Goldacre’a i np. „Bad Psychology”? Od razu tez to dobrze spozycjonuje tytuł.
  Gratulacje wydania angielskiego!

  • Tomasz Witkowski
   Październik 2, 2014

   To fakt, ze słowo „zakazany” tak się jakoś spozycjonowało. W rzeczywistości treści, o których pisałem są niedostępne (a więc zakazane?) w większości podręczników, dla studentów itp. „Bad psychology” – też już miałem takie sugestie, może to jest jakiś trop. Wielkie dzięki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Październik 2, 2014 by and tagged , .
Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 104 obserwujących.

%d blogerów lubi to: