W obronie rozumu

Pamięć – Higiena Umysłu

Na zaproszenie portalu Psychologia-społeczna.pl opowiadam o pamięci, a w szczególności o takich mniej znanych zjawiskach, jak wdrukowane wspomnienia, ale również o tym, jak ją polepszyć. Zapraszam do oglądania!

Wielu z nas przechowuje w pamięci jakieś bardzo wyraźne wspomnienie z wczesnego dzieciństwa. Niektórzy są w stanie przypomnieć sobie kolory, dźwięki a nawet zapachy jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Pamiętamy to tak, jakby zdarzyło się zaledwie wczoraj. Niestety, jeśli to zdarzenie miało miejsce przed czwartym, lub co gorsza przed trzecim rokiem życia to nasza pamięć o nim jest najprawdopodobniej fałszywym wspomnieniem.

Pamięć jest jednym z lepiej poznanych przez psychologię procesów poznawczych. Dlatego też wiemy, że pierwsze 3-4 lata życia obejmuje okres tak zwanej amnezji wczesnodziecięcej. W tym czasie przetwarzamy bodźce, które do nas docierają, uczymy się, nasz mózg tworzy ogromną liczbę nowych połączeń, ale niestety, nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć tego wszystkiego w sposób świadomy. To jeden z bardzo dobrze poznanych faktów o naszej pamięci.

Więcej o pamięci dowiesz się oglądając ten odcinek „Higieny Umysłu”.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: