W obronie rozumu

Intuicja – Higiena Umysłu

Na zaproszenie portalu Psychologia-społeczna.pl opowiadam o myśleniu bez myślenia czyli intuicji. Wskazuję na aspekty, w których działa ona najlepiej oraz rozwiewam mity na temat jej użyteczności w życiu codziennym.. Zapraszam do oglądania!

Czy przydarzyło ci się kiedykolwiek, że intensywnie o kimś myślałeś i wkrótce potem zadzwonił telefon od tej osoby? A może ktoś ci się śnił, a następnie spotkałeś go na ulicy? Albo miałeś silne przeczucie, że coś się wydarzy i faktycznie miało to miejsce? Chyba każdemu z nas przydarzyło się coś podobnego. Jak wytłumaczyć takie sytuacje? Czy zadziałały nasze zdolności paranormalne? Szósty zmysł? Intuicja?

Są dwa racjonalne wyjaśnienia takich zdarzeń. Pierwszym z nich jest przypadek. Matematycy powiadają, i dysponują na poparcie tej tezy dokładnymi obliczeniami, że jest zupełnie nieprawdopodobne, aby od czasu do czasu nie przydarzały nam się nieprawdopodobne przypadki. bliźniaczki o nazwisku Christmas, jechały w odwiedziny jedna do drugiej z prezentem bożonarodzeniowym. Zderzyły się w połowie drogi. To jeden z takich niezwykłych przypadków. Trzech z pięciu pierwszych prezydentów USA zmarło tego samego dnia i to na dodatek 4 lipca – w dniu amerykańskiego święta narodowego. Pewne starsze małżeństwo doczekało się 3 wnuków, kiedy ich trzy córki tego samego dnia urodziły swoich synów. Pewnie każdy z nas was mógłby podać jeszcze więcej takich przykładów. Podobne zbiegi okoliczności muszą zaistnieć. Wynika to wprost z rachunku prawdopodobieństwa.

            Wyjaśnienie drugie to intuicja. Ludzie rzeczywiście czasami potrafią trafnie przewidywać pewne wydarzenia korzystając z intuicji. Zdarza się również, ze podejmujemy celne decyzje słuchając przeczucia. W jaki sposób się to odbywa?

Więcej o intuicji dowiesz się oglądając ten odcinek „Higieny Umysłu”.

Reklamy

6 comments on “Intuicja – Higiena Umysłu

 1. Changemate
  Kwiecień 11, 2015

  Co myśli Pan o prawie przyciągania?

 2. Anna
  Kwiecień 22, 2015

  Widze, ze wykorzystuje Pan wiedze o jezyku ciala, bo i koszyczek jest i pozycja otwarta…

 3. Dorota
  Maj 5, 2015

  Intuicja czyli spostrzeganie pozazmysłowe niewiele ma wspólnego ze zbiegiem okoliczności czy przypadkiem, o których pan mówi w początkowej części swojej wypowiedzi.
  Intuicja to coś innego niż przeczucie czy percepcja,(spostrzeganie zmysłowe) która pozwala doświadczonemu specjaliście dostrzec wadę czy błąd w oka mgnieniu a bramkarzowi obronić dwa rzuty karne.
  Przykład Księżnej Diany zostawię bez komentarza.
  Jednak czy naprawdę sądy wydają wyroki w oparciu o intuicyjne przypuszczenia?
  Czy naprawdę opieranie się na racjonalnych przesłankach gwarantuje nieomylność?
  Ignorowanie tak ważnych funkcji psychicznych, jakimi są uczucia i intuicja to dopiero koszmar.
  Wyzwaniem dla człowieka jest połączenie, wykorzystanie w życiu całego repertuaru środków, którymi dysponujemy : myślenia, percepcji, uczucia i intuicji.
  Jak i kiedy z nich korzystać, aby nasza orientacja w rzeczywistości była jak najlepsza.Oto wyzwanie, które stoi przed psychologią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Kwiecień 8, 2015 by and tagged , , , , .
Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 104 obserwujących.

%d blogerów lubi to: