W obronie rozumu

Walka z szatanem

14 października na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu odbył się pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Konrada Szołajskiego Walka z szatanem  poświęconego egzorcyzmom. Po projekcji odbyła się dyskusja do której zostałem zaproszony. Dzięki portalowi Racjonalista.TV możemy obejrzeć zapis video fragmentów tej dyskusji. Zapraszam do oglądania!

 

 

12 comments on “Walka z szatanem

 1. Kamila
  29 grudnia, 2015

  R. Feyman który słusznie i bardzo delikatnie negował umiejętności sztukmistrzów z „nauk” społecznych doskonale zdawał sobie sprawę z ograniczeń nauki, którą się zajmował. Gdzie w psycho… I zasada termodynamiki i reszta? Gdzie dowody poprawności zastosowanych narzędzi (samych narzędzi i poprawności ich stosowania) np. statystyki. No właśnie jakie liczby się używa w psych… (również w obróbce komputerowej) i dlaczego?

 2. Bartek Pawłowski
  11 stycznia, 2016

  Panie Tomaszu,
  Wspomina Pan o tym, że należało by badać naukowo fenomen egzorcyzmów. A czy mógłby Pan polecić jakieś rzetelne i wartościowe (już opublikowane) pozycje na ten temat? Po polsku lub angielsku. Z góry dziękuję.

  • Tomasz Witkowski
   12 stycznia, 2016

   Niestety nie znam. Prawdopodobnie nie ma takich badań, bo władze Kościoła niechętnie na nie przystają, podobnie jak na empiryczną weryfikację wszelkiego rodzaju cudów. Pozdrawiam.

 3. Kamila
  12 stycznia, 2016

  Panie Tomaszu niejasno ale trafnie chciałam pokazać, że co do zasady ( w rozumieniu logiki praktycznej) i aby skrócić wywód Pana podejście jest błędne.
  Cała wiedza i narzędzia stosowane przez R. Feymana są nieużyteczne. I R. Feyman zdawał sobie z tego sprawę. Z litości o psychologach i innych takich nie wspomnę. Ale jeżeli Pan chce to nie ma sprawy: tylko proszę mi podać (oczywiście matematyka) gdzie i jak w psychologii uwzględnia się np. zasady termodynamiki. To powinno być proste bo to tylko zasady.

  Pana słowa o „wszsystkich praktycha które mają jakiś” – są nienaukowe. Dlaczego? To jest typowe (bez urazy) dla Pana, że ze swojego autorytetu robi pan dowód naukowy. sam pan przyzna że to słabe jest. Dotyczy to nie tylko ww. przykładu ale np.: Pana propozycji kto może a kto nie być psychologiem. Może Pan przekonywać ale bez dowodu nie da rady. Takim dowodem nie jest nie jest np. statystyka. Statystyka i inne narzędzia (np. liczby rzeczywiste lub pseudorzeczywiste w komputerach) to coś za pomocą czego mogę podjąć moja prywatną decyzję ale nie jest to argument aby stwierdzać że coś JEST lub NIE.

  Wracając do tematu filmu. Filmie przedstawiono nam, że gdzieś zdarzyły się (objawowo!) takie i takie fakty. I ludzie w ramach takiego i takiego systemu logicznego w takich sytuacjach tak a nie inaczej na to reagują. Nie mamy narzędzi do negacji systemów logicznych po za tym że wykażemy ich sprzeczność wewnętrzną ( a i to jest mocno wątpliwe.)

  Przypominam, że wyciąganie daleko wniosków z porównywania religij, zachowań, obrzędów co do prawdziwości religii jest w wielu wypadkach błędem logicznym. Wystarczy, że ww. religia zdefiniuje siebie jaką tą jedyną.

  W związku z powyższym różnym wyznawcom Kultu Cargo – dziękujemy.

 4. Kamila
  20 stycznia, 2016
 5. rosemary
  26 października, 2016

  Ciekawe, że egzorcyzmy, w sensie wypędzania demonów czy diabła są nie tylko stosowane w Kościele Katolickim ale również w sektach religijnych. W sekcie zwanej Kościołem Zjednoczeniowym stosuje się tzw. praktykę ansa. Jest to rytuał polegający na wybijaniu demonów z poszczególnych części ciała. Wygląda to w ten sposób , że na scenie gra zespól, potem bije w bębny przywołując w ten sposób duchy. Jedna osoba uderza drugą w jakąś część ciała wypędzając z niej demona. Jest to oczywiście kompletna bzdura. Dokonuje się tego zresztą na zupełnie zdrowych ludziach , tylko zmanipulowanych przez sektę. Sama będą w Ruchu, po kilkudniowej indoktrynacji słyszałam różne głosy, które jak mi się wówczas wydawało nie były z tego świata. Nie były to jednak żadne demony tylko reakcja psychiki na przeżycia w Ruchu.
  Chciałabym jeszcze dodać, że w katolickich ruchach charyzmatycznych (niektórych co ważne) również wypędza się z ludzi demony, bez zresztą uzasadnionej przyczyny. Znam niestety osobę, która po takich „seansach” wchodząc głębiej w temat niestety zupełnie „oderwała się od rzeczywistości”.
  Pozdrawiam

  • Kamila
   10 listopada, 2016

   cyt. „że egzorcyzmy, w sensie wypędzania demonów czy diabła są nie tylko stosowane w Kościele Katolickim ale również w sektach religijnych.”
   To jest teza która wymaga dowodu (że egzorcyzmy w KK są tym samym co w sektach religijnych”.
   Bez tego dowodu — dalsze wywody to zwykła agitka a nie nauka.

   • rosemary
    10 listopada, 2016

    Ale co wymaga udowodnienia? Nie bardzo rozumiem. W kościołach tradycyjnych jak i w sektach ludzie wierzą, że wypędzają diabła albo demony. Chyba chodzi o tego samego diabła, czyż nie? Jeśli to nie ten sam „diabeł” to proszę mnie sprostować.

 6. Kamila
  24 listopada, 2016

  Rosemary – Zrównałaś system logiczny KK z systemami logicznymi (nieokreślonej liczby sekt). I te systemy tych sekt wg. Ciebie też sa wewnętrznie nie sprzeczne. Ta teza wymaga dowodu.
  Skracając: Z założeń systemu logicznego KK nie jest tym samym co ww. przez Ciebie sekty. Oczywiście możesz sobie wyobrazić (np. w celeach propagandowych) coś i nazwać to KK (Twoje założenie systemowe) ale nijak się to ma do rzeczywistości.
  Reasumując cały Twój tok rozumowania nie ma sensu. Mieszasz gruszki z jabłkami. Trochę usprawiedliwia Ciebie fakt, że jest to robione na masową skalę.
  Polecam Feymana wykłady z fizyki t. 1. — dużo poezji ale za to kótko.

  • Kamila
   24 listopada, 2016

   Odpowiadając na pytanie o „diabła”, w KK nie ma jeszcze w kwestii diabła ustalonego stanu faktycznego (może nigdy nie będzie). KK jako stojący na gruncie cywilizacji łacińskiej (wg. cybernetyki Mazura jako rozwinięcie Konecznego) twardo stoi na gruncie rzeczywistości.

   Na przykładzie ww. wypowiedzi Pana T. Witkowskiego: „Prawdopodobnie nie ma takich badań, bo władze Kościoła niechętnie na nie przystają, podobnie jak na empiryczną weryfikację wszelkiego rodzaju cudów. Pozdrawiam.”
   Teza: W KK takie frywolne wypowiedzi nie są dopuszczalne.
   Co to znaczy prawdopodobnie?
   Co to jest rachunek prawdopodobieństwa?
   Na jakiej podstawie mamy uznać rachunek prawdopodobieństwa?
   Co ma być danymi jakimi obrobimy za pomocą rachunku prawdopodobieństwa?
   Dot. pyt. ww. Czy to mają być liczby? Jakie liczby? Dlaczego liczby? Jakie liczby?

   Pan T.W. użył jednego wyrazu a odrazy ciemnota i zabobon.

   Co więcej jeżeli Pan T. Witkowski wypowiedział się w potocznym rozumieniu słowa prawdopodobieństwo to zdanie: „Prawdopodobnie nie ma takich badań,” — jest bez sensu. To ABC. Ja to miałem w IV kl podstawówki

  • rosemary
   6 grudnia, 2016

   Nic z tego nie rozumiem.

 7. rosemary
  6 grudnia, 2016

  Co to jest system logiczny KK?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 2 grudnia, 2015 by and tagged .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 169 obserwujących.

%d blogerów lubi to: