W obronie rozumu

„Psychoterapia bez makijażu” w Racjonalista.tv

Wstrząsające opowieści o złowrogiej rzeczywistości, której na co dzień nie mamy możliwości zobaczyć. Non-fiction, choć chciałoby się wierzyć, że to tylko literacka fikcja.

Konrad Szołajski reżyser i scenarzysta filmowy

Kilka dni temu Jacek Tabisz z Racjonalista.tv przeprowadził ze mną pierwszą z cyklu zaplanowanych rozmów, na temat mojej nowej książki Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach. W kolejnych rozmowach wezmą udział również osoby, z którymi przeprowadziłem składające się na książkę wywiady.

O książce pisałem już kilkakrotnie, zamieszczałem też na blogu jej fragmenty. W poprzednich wpisach można znaleźć fragment rozmowy z pacjentem oraz z prof. Jerzym Aleksandrowiczem, w którym omawialiśmy problemy poruszone przez pierwszego pacjenta. Następnie opublikowałem  fragment rozmowy z pacjentką Paulą i rozmowę z Mają Filipiak komentującą przypadek Pauli. Trzeci przypadek został omówiony w rozmowie przeprowadzonej z Andrzejem Śliwerskim – psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Ostatni z dotychczas opublikowanych fragmentów opowiada historię Michała.

Zapraszam serdecznie do obejrzenia i wysłuchania rozmowy o książce, jak również do lektury materiałów archiwalnych.

 

Reklamy

5 comments on “„Psychoterapia bez makijażu” w Racjonalista.tv

 1. Jacek Gałuszka
  Luty 4, 2018

  Bardzo ciekawy wywiad! Jestem behawiorystą zwierzęcym i jeśli np. zgłasza się do mnie właściciel psa, który a problem z zachowaniem, ZAWSZE pierwszym moim działaniem jest skierowanie go na badania, które mają wykluczyć przyczyny somatyczne. Przykładowo – pies sikający na łóżko może mieć zapalenie pęcherza, a niekoniecznie jest to problem behawioralny. Trochę mnie dziwi, że terapeuci „ludzcy” nie mają podobnej procedury działania, która wydaje się logiczna i zdroworozsądkowa.

 2. wojtek
  Luty 4, 2018

  a o co chodzi w takiej terapii, w której terapeuta każe grupie pacjentów udawać psy, pacjenci mają chodzić na czworaka i mają szczekać? Co to z rodzaj terapii? o co w tym chodzi? brałem udzial w takiej terapii i do dzisiaj nie rozumiem celowości takich dzialań. pozdr.

  • Tomasz Witkowski
   Luty 5, 2018

   Prawdopodobnie chodzi wyłącznie o zaspokojenie wynaturzonej potrzeby terapeuty poniżania innych, ale wie Pan, oni mają do najbardziej absurdalnych rzeczy wymyślone koncepcje teoretyczne, które im takie rzeczy racjonalizują. Przykro mi, że coś takiego Pana spotkało. Pozdrawiam

 3. M
  Luty 7, 2018

  Pan Witkowski robi dobrą robotę ale to burza w szklance wody. Psychoterapia jak i sama wiedza psychoterapeutyczna czy medyczna w sensie psychiatrii jest przewartościowana i zdewaluowana. Skuteczność psychoterapii wg oficjalnych badań psychologów sięga 80 % a pomimo iż znałem wiele osób które chciały się wyleczyć tą metodą żadnej nie udało się tego zrobić skutecznie. Tak naprawdę poważnych chorób psychicznych jak psychozy, schizofrenia, chad, depresje, głębokie nerwice czy głębokie zaburzenia osobowości nie da się całkowicie wyleczyć za pomocą psychoterapii która często jest dodatkiem do farmakoterapii. Jakieś zmiany można uzyskać dzięki sytuacji osobistej (np. toksyczne otoczenie) na które psychoterapia nie ma wpływu. Osobiście znałem dwie osoby które korzystały z psychoterapii i mimo tego jedna miała kilka prób samobójczych a druga nie żyje, robiły to za pomocą tzw. amunicji przepisanej przez lekarzy. Mimo to PTP twierdzi iż psychiatrzy nie biegają po wioskach i miastach i nie wyszukują samobójców. Psychoterapia to misja pomocy która nie posiada żadnych narzędzi do jej wykonywania a największą korzyść czerpią z niej sami zainteresowani. Masło maślane w którym kiedy wygodnie szklanka może być do połowy pełna a za drugim razem w innych okolicznościach do połowy pusta.

  • Tomasz Witkowski
   Luty 7, 2018

   80% skuteczność psychoterapii głoszą oficjalne źródła propagandowe. Wyniki rzetelnych badań są sporo niższe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 130 obserwujących.

%d blogerów lubi to: