W obronie rozumu

NEWSWEEK o „Psychoterapii bez makijażu”

W internetowym wydaniu NEWSWEEK-a rozmowa o „Psychoterapii bez makijażu”przeprowadzona ze mną przez Rafała Gęburę. Zapraszam do lektury rozmowy.

Newsweek: – Czy psychoterapia może zaszkodzić?

Dr Tomasz Witkowski: – Tak. Od lat zajmuję się efektywnością psychoterapii i jej negatywnymi skutkami. W tym czasie zgłosiło się do mnie bardzo wiele osób, które twierdzą, że zostały skrzywdzone przez różnego rodzaju psychoterapie. Uznałem, że muszę coś zrobić, aby ich głos został usłyszany. Pokazać, jak to w rzeczywistości wygląda i zastanowić się wspólnie z psychoterapeutami, czy można przeciwdziałać podobnym sytuacjom.

 Jakie to są historie?

– Ola, jedna z bohaterek mojej książki, została uwiedziona przez swojego psychoterapeutę. Terapeucie nie wolno przekraczać pewnych barier. Jeśli widzi, że pacjent żywi do niego uczucie, powinien to przerwać. W tym przypadku nie zrobił nic. Pacjentka zakochiwała się w nim coraz bardziej. Co więcej, mówiła mu o swoim uczuciu, a on ciągnął to dalej.

Jak to się skończyło?

Czytaj dalej…

Tych, którzy chcieliby pohejtować, zapraszam do lektury mojego Zwięzłego poradnika dla hejterów i komentowanie przy pomocy numerków. Szkoda ścierać palce na klawiaturze!
Premiera książki 16 kwietnia 2018 roku! 

O książce napisali również:

Tomasz Witkowski udowadnia po raz kolejny, że zdrowy rozsądek jest największym skarbem człowieka, a wiedza wciąż stanowi pewną lokatę.

Bartosz Panek, Polskie Radio 2, Laureat Prix Italia w 2014 r. 

Wstrząsające opowieści o złowrogiej rzeczywistości, której na co dzień nie mamy możliwości zobaczyć. Non-fiction, choć chciałoby się wierzyć, że to tylko literacka fikcja.

Konrad Szołajski – reżyser i scenarzysta

Psychoterapia jest działalnością wyjętą w Polsce spod prawnych regulacji i społecznej kontroli. Na szczęście jest Tomasz Witkowski. W tej książce znowu tropi terapeutyczne nadużycia. Oddaje głos zarówno ich ofiarom, jak i wybitnym psychoterapeutom, z którymi krytycznie omawia każdy przypadek. Ktokolwiek chce uczciwie uprawiać psychoterapię – albo się jej poddać – musi skonfrontować się z tym, co na kartach tej książki opisano. 

Tomasz Stawiszyński, filozof, eseista, autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii

Czy psychoterapia rzeczywiście stanowi remedium na współczesne problemy człowieka? Czy może, jak podnosi w swojej książce Tomasz Witkowski, potrafi być pozbawionym logiki i odpowiedniej wiedzy narzędziem do krzywdzenia i tak już skrzywdzonych ludzi? Publikacja Witkowskiego w przejmujący sposób ukazuje rozdźwięk pomiędzy medialno-marketingowym optymistycznym wizerunkiem psychoterapii a rzeczywistością, w której ludzkie odpady są pozostawione samym sobie. To zapis bezsilnego krzyku ludzi słabych i poranionych za przyzwoleniem większości. Must read nie tylko dla tych, którzy mają cokolwiek wspólnego z psychoterapią.
Anna Szulc, dziennikarka społeczna „Newsweeka”,
laureatka Grand Press w kategorii reportażu

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Archiwum

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 216 subskrybenta