W obronie rozumu

Trzecia rozmowa o „Psychoterapii bez makijażu” w Racjonalista.tv

Kilka tygodni temu Jacek Tabisz z Racjonalista.tv przeprowadził ze mną pierwszą z cyklu zaplanowanych rozmów, na temat mojej nowej książki Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach. (kliknij żeby obejrzeć), później ukazała się druga (kliknij aby obejrzeć). Dzisiaj kolejna z zaplanowanego cyklu. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania!

Czy psychoterapia może poważnie zaszkodzić pacjentowi? Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz

Wszystkich żądnych krytyki i hejtu zapraszam niezmiennie do mojego Zwięzłego poradnika dla hejterów. Jestem przekonany, że ułatwi wam zadanie.

Więcej informacji o książce, linki do fragmentów, opinie o książce, artykuły prasowe i audycje radiowe, po kliknięciu w okładkę książki.

Zamów książkę

Reklamy

4 comments on “Trzecia rozmowa o „Psychoterapii bez makijażu” w Racjonalista.tv

 1. Michal
  Maj 16, 2018

  Szukam w internecie trochę informacji na temat wstydu i oglądałem rozmowę z Dr Geraldem Fishkinem, autorem książek dotyczących tematyki wstydu. Podczas tej padło takie zdanie „….i can be sued becouse of malepractice, and i pay a lot for my malepractice insurance”….czyli jak dobrze potrafię to przetłumaczyć, ten terapeuta ma wykupione ubezpieczenie od błędów w sztuce lekarskiej.

  Może przeniesienie tego rozwiązania na nasze podwórko byłoby rozwiązaniem przynajmniej części problemów? Nie słyszałem żeby w PL ktoś kiedyś wspominał w ogóle o takowym ubezpieczeniu. Nie wiem czy jakaś firma takowe oferuje.

  • Tomasz Witkowski
   Maj 17, 2018

   Pisałem o tym w 2 tomie mojej „Zakazanej psychologii” w części zatytułowanej „Poradnik pacjenta terapii eksperymentalnych”. Każdy przedsiębiorca powinien być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, w tym również psychoterapeuci. To, że tego nie robią wynika z 2 głównych przyczyn. Po pierwsze ignorancji – po prostu nie wiedzą, że trzeba i można. Po drugie poczucia bezkarności – nie znam żadnego przypadku, aby psychoterapeuta w Polsce poniósł jakiekolwiek konsekwencje prawne lub finansowe za jakikolwiek błąd w sztuce. Po co więc mają ponosić dodatkowe koszty ubezpieczenia?

 2. Anthem
  Maj 21, 2018

  Chyba jednak oferuja bo osobiscie slyszalam od niektorych terapeutow deklaracje posiadania OC – ale sa to wyjatki, na palcach jednej reki do policzenia. Jeden uargumentowal posiadanie polisy w nastepujacy sposob : a jesli przyjdzie mi do gabinetu pacjent z problemem z kontrola agresji i np. cos zniszczy, to czym potem zaplace za np. rozwalone drzwi lazienki ? Slusznie i uczciwie. Ale malo kto mysli w takich kategoriach i w taki sposob- ze to chroni obydwie strony.

 3. naduzyciapsychoterapii
  Maj 22, 2018

  To chyba wersja autocasco 😉 OC psychoterapeuty jest zwykłym ubezpieczeniem medycznym oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe ( koszt ok 200 zl/rok) i działa, jeśli z winy własnej psychoterapeuta zrobi pacjentowi szkodę… Ale udowodnić mu błąd w sztuce to przysłowiową beczkę soli prędzej można zjeść… skoro nie ma jasnych przepisów. Ci pojedynczy psycho wykupuja OC chyba dla robienia wrazenia solidnosci li tylko. Jakkolwiek moze sie im przydac mimo wszystko – mimo braku jasnych przepisów dot. psychoterapii prawo cywilne jest uznaniowe i z tytułu niewlacuwego wykonywania umowy zlecenia (z odpowiedzialności kontraktowej ) pacjent może próbować dochodzić swoich praw.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 101 obserwujących.

%d blogerów lubi to: