W obronie rozumu

Zapraszam do obejrzenia nagrania spotkania autorskiego we Wrocławiu

Jedyna w swoim rodzaju księgarnia wrocławska „Tajne komplety” była gospodarzem spotkania autorskiego poświęconego mojej najnowszej książce „Psychoterapia bez makijażu”. Spotkanie odbyło się 21 maja 2018 roku o godzinie 18:00. Organizatorem spotkania były: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów i Klub Sceptyków Polskich. Rozmowę prowadziła i moderowała spotkanie Kaja Bryx. Zapraszam wszystkich czytelników mojego bloga do obejrzenia i wysłuchania zapisu video tego spotkania.

Więcej o mojej książce TUTAJ.

Tych, którzy chcieliby pohejtować, zapraszam do lektury mojego Zwięzłego poradnika dla hejterów i komentowanie przy pomocy numerków. Szkoda ścierać palce na klawiaturze!

Książka w sprzedaży TUTAJ!

 

 

Reklamy

4 comments on “Zapraszam do obejrzenia nagrania spotkania autorskiego we Wrocławiu

 1. nn
  Lipiec 3, 2018

  Na spotkaniu powiedział Pan, że badania pokazują, że pewnym ludziom terapia bardzo pomaga, innym bardzo szkodzi, a jeszcze innym jest zupełnie obojętna i nie zmienia nic.
  Mam w związku z tym dwa pytania:
  1) Czy mógłby Pan napisać, gdzie te badania można znaleźć?
  2) Jaka była modalność terapeutyczna stosowana wobec tych pacjentów/klientów w tym badaniu?
  3) Czy ktoś próbował dociec, co odróżnia od siebie te trzy grupy pacjentów/klientów? Mam na myśli grupy tych, 1) którym zaszkodziła, 2) tych którym pomogła i tych, 3) u których nie zmieniła nic.

  • nn
   Lipiec 3, 2018

   * Trzy pytania
   Pytań zawsze przybywa więcej niż byśmy chcieli 🙂

  • Michal
   Lipiec 3, 2018

   Nie jestem autorem, ale podam jeden przykład. Chodzi o erytrofobię, czyli lęk przed czerwienieniem się. W 1997 roku opracowano metodę terapeutyczną osób z tym zaburzeniem. Task Concentration Training. Autorem metody jest ktoś o nazwisku bodajże Bogels….to nie jest istotne.

   Chodzi o to, że badania pokazują, że osoby cierpiące na to zaburzenie charakteryzują się wyczuleniem na własne myśli, ale także na reakcje ciała/organizmu. To jest podobno cecha genetyczna. Takie po prostu są, ale ta ich cecha wzmacnia ich lęk. Wzmacnia koncentrację na objawie lęku, jakim jest ich własna twarz i metoda terapeutyczna zakłada niejako odwrócenie owej koncentracji na środowisko zewnętrzne.

   Terapia psychodynamiczna, psychoanalityczna zakłada coś odwrotnego. Zakłada koncentrację na własnych motywach, emocjach, zachowaniach. Generalnie analizuje się siebie, swoje zachowanie, działanie, życie itd… Te dwie metody stoją chyba w sprzeczności i moim zdaniem osoba o podanej charakterystyce, może nie tylko nie odnieść korzyści z analizy samej siebie, ale może to być coś szkodliwego. Tak przynajmniej można by wywnioskować.

   • nn
    Lipiec 3, 2018

    Jak rozumiem, jest to przykład na to, że konkretna terapia – jej paradygmat/modalność, metody i techniki itp.. – są odpowiednie dla wybranych typów problemów.
    Pytanie jeszcze, kto decyduje co jest właściwym problemem pacjenta. Zastanawiam się czy dostosowuje się modalność do problemu czy problem do modalności?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 133 obserwujących.

%d blogerów lubi to: