W obronie rozumu

Zapraszam na spotkanie autorskie w Warszawie

Jedyna w swoim rodzaju księgarnia-kawiarnia „PSYCHE” będzie gospodarzem spotkania autorskiego poświęconego mojej najnowszej książce Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach 22 listopada 2018 roku o godzinie 18:00.  Zapraszam wszystkich czytelników mojego bloga na spotkanie. To jedyna i niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać o trudnych problemach poruszanych w książce bez pośrednictwa mediów społecznościowych – twarzą w twarz, tak, jak jeszcze do niedawna ludzie rozmawiali ze sobą.

Szczegóły wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1113749055459789/

Więcej o mojej książce TUTAJ.

Tych, którzy chcieliby pohejtować, zapraszam do lektury mojego Zwięzłego poradnika dla hejterów i komentowanie przy pomocy numerków. Szkoda ścierać palce na klawiaturze!

Książka w sprzedaży TUTAJ!

Reklamy

8 comments on “Zapraszam na spotkanie autorskie w Warszawie

 1. Marcin
  Listopad 20, 2018

  Panie Tomaszu proszę nie brać tego osobiście ja tylko opisuję moje wrażenia jak ja na to patrzę. Zamówiłem już Pana książki bo aż dziwne że wyszedł Pan z tej biznesowej machiny zła, można powiedzieć sekty. Głos rozsądku doceniam zawsze !
  Mój mózg jest bombardowany informacjami, kilka lat temu NLP wykładany był niemal na każdej uczelni, później popularne CBT teraz ACT – za 2, 3 lata moda będzie na zupełnie coś innego… Jak by tak z czystym sercem wyjść sobie do lasu, usiąść wygodnie na pieńku, spoglądnąć na niebo i zastanowić się nad tym wszystkim – to jest to jakieś szaleństwo ! Książek psychologicznych kilkaset/kilkatysięcy – i w każdym temacie są książki które są se sobą sprzeczne – mój mózg nie wyrabia, kompletnie się w tym pogubiłem. Chcę wybrać mądrze bo człowiek jest w stanie czytać ze zrozumieniem z maksymalną prędkością 200-300 słów na minutę – tak więc nie jesteśmy w stanie czytać wszystkiego max 50 stron na dzień w 1-2h. Książki zwykłych pisarzy, coachów, blogerów są propagowane w popularnych wydawnictwach psychologicznych, nie rozumiem tego kompletnie. Zamiast wyjść z pomocną dłonią do ludzi i zrobić elektroniczną książkę samopomocową stale aktualizowaną o najnowsze odkrycia to wydaje się wciąż nowe i nowe książki byle ciągle sprzedawać. Można przecież zrobić płatną subskrypcję miesięczną do stale aktualizowanej książki. Poza teorią można też stworzyć ćwiczenia, zadania psychologiczne tak by każdy po przejściach mógł sobie pomagać. I byłoby to tworzone przez WSZYSTKICH doktorów, profesorów psychologii, neuropsychologii etc.. No tak przecież mamy KAPITALIZM zapomniałem cholerne szatańskie antyludzkie coś. Obstawiam że >90% osób które teraz przeżywają katusze po wygraniu w totka byłoby codziennie uśmiechniętych od ucha do ucha, ba ! poprawiły by się ich relacje z innymi – a tradycyjna psychologia dodatkowo wyciąga kasę od biednych ludzi – wyciskanie cytryny do ostatnich kropli. Psychologia tradycyjna jest bardzo pesymistyczna, wszędzie tylko mówi żeby pójść na płatną wizytę do psychologa albo na płatną wizytę do terapeuty – i najważniejsze jak najczęściej tam chodzić ! Interes się kręci a argument: trzeba stworzyć dobrą więź pacjent-terapeuta >>???< ale już nie powiedział co -> wszystko na psychoterapii indywidualnej by mi powiedział… Pieniążki muszą się zgadzać.
  I te książki… Zamiast zjednoczyć się razem wszyscy to każdy oddzielnie – no ale tak zapomniałem przecież mamy kapitalizm… Ot „pomoc” ludziom. I bądź tu mądry, Setki jak nie tysiące książek rozwojowych, terapeutycznych, motywacyjnych, psychologicznych – multum różnych koncepcji, niemal w każdym temacie znajdą się dwie skrajności… Ja nie chce przerabiać wszystkiego ja chce żyć, są też inne zajęcia a nie stałe przywiązanie do psychologów, psychoterapeutów ! Chcę książkę z ćwiczeniami opartymi na badaniach naukowych -> czy to jest wiele ? I to książkę poruszającą wszystkiego tematy – taka biblia psychologiczna – np. poczucie własnej wartości, organizacja czasu, i takich setki różnych tematów tak by każdy znalazł coś dla siebie. Gdyby system był bardziej ludzki to takie coś powstałoby od razu. To tak jak w komunizmie -> robiono raz a porządnie np. pralka, lodówka mogła chodzić 100 lat bez awarii teraz ? Byle był zysk ! 2,3 lata i chip dokonuje autodestrukcji. To samo z psychoterapią, psychologią, książkami – zamiast zrobić raz a porządnie to wszystko dla zysku… Z roku na rok powstaje coraz więcej książek, w poprzednim było to ponad 30 tysięcy -> dane z biblioteki narodowej – przy czym pojedynczy człowiek jest w stanie przeczytać 2000-3000 w ciągu całego swojego życia zakładając że codziennie będzie czytać po 50 stron ! No tak zdaję sobie sprawę że to są różne książki ale z tego co pamiętam to każdego roku jest niemal taki sam procent książek psychologicznych chyba prawie 10%. Kto za tym wszystkim ma nadążać !!! Jedna porządnie zrobiona księga z której można czerpać garściami, uczyć się na pamięć, i co najważniejsze czuć że to na 100% w zgodzie z najnowszymi badaniami + pisane przez wszystkich naukowców (zmniejsza się możliwość popełnienia błędu praktycznie do zera + każda proponowana zmiana byłaby dyskutowana przez wszystkich na specjalnym forum przeznaczonym dla tych naukowców) co daje 10000x większą motywację do przeczytania.

  Nic dziwnego że ludzie popełniają samobójstwa albo całkiem się wypinają na naukę i naukowców propagując np. płaską ziemię. Jak tak rozmawiam z ludźmi to coraz więcej ma gdzieś całą naukę, podążają za Jerzym Ziębą (medycyna) czy coachami bez wykształcenia (psychologia – czyżby coaching był odnową NLP).

  Kapitalizm zniszczy całą ludzkość… Poczekaj czy aby przypadkiem już nie zniszczył ? Oh jaki piękny rozwój tylko tak jakby większość ludzi na skraju ubóstwa, niezadowoleni z życia, z problemami psychicznymi, bez pieniędzy, bez szczęścia, bez życia. Domy tak jakby dalej zimne, palić w piecach trzeba jak dawniej. Tylko gdzieś w dubaju jeden z drugim buduje miliardowe posiadłości i kupuje maybachy. Wskaźnik samobójstw będzie wzrastać. Najlepsze jest to że ludzie którzy powinni być najbardziej empatyczni, altruistyczni – humaniści – mają głęboko w poważaniu innych ludzi. Ile razy czytam -> „jestem 5 lat na psychoterapii – byłam u różnych psychologów, psychoterapeutów – ale i tak pomogli mi tylko trochę, dalej mam te same problemy i nie zmieniły się praktycznie w ogóle” – dziedzina psychologii. Albo teraz coraz częściej psujące się urządzenia, zmywarki i.in. AGD dokonujące samozniszczenia po 2 latach, proszę obejrzeć film dokumentalny o chipach w drukarkach etc. – technika. Wszystkie dziedziny są już do cna zepsute. I wszystkie kombinują co by tu zrobić by nie stracić klienta – uzależnić go od siebie (stąd tak duży nacisk w psychoterapii na budowanie silnej więzi pacjent-terapeuta). Reklamy słodyczy, coca-cola, fast foodów, suplementów – dobra sprzedaż, zyski gwarantowane – a co tam ludzie, niech kupują, co tam ich zdrowie ważne że my tego świństwa nie jemy do tego zarabiamy haha ! Cały ten coaching, motywatory są uzależniające -> i ich celem nie jest zmiana innych, wypowiadają puste hasła, bez żadnej głębi. Jak tego słucham to jest to jak cukierek – a d… się nie rusza. Wyczuli dobry biznes, gdyby to działało to nie byłoby klientów bo ludzie już by tego nie potrzebowali. A tak powstaje tego cała masa, jak grzyby po deszczu. Napisać biblię samopomocową i rozwiać tam wszystkie wątpliwości ! Że wszystko zależy od nas i od motywacji wewnętrznej którą buduje się samemu za pomocą ćwiczeń, pozytywnych myślach o sobie i świecie etc. A tak wszystko opiera się na motywacji zewnętrznej -coache, terapeuci, psychologowie, nowe książki, filmiki motywacyjne. Motywacja zewnętrzna dobra na raz – wystarczy przestać i wrócą dawne demony.

  Homo sapiens z drzewa zszedł – po co złaził. A było tak pięknie.

  Tak poza tym płaczem i moimi marzeniami -> co by Pan polecił – jakie książki ? Z tego co widzę to chyba dobre książki ma w swoich skrzydłach Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego no i jeszcze dużo praktycznych ćwiczeń mają książki Iwony Majewskiej. Potrzebuję dosłownie kilku najlepszych książek – to tak jak z kursami angielskiego – jest setki ale tak naprawdę przerobienie jednego dobrego wystarczy. Tak tu od kilku dni przeglądam tytuły i opisy ale nie wiem które wybrać. Proszę o poradę. Może zrobi Pan kolejny wpis z polecanymi książkami ? Może skonsultował by Pan listę z innymi kolegami po fachu ? Zrobiła by się fajna lista i ludzie mogliby korzystać. A że ma Pan umysł sceptyczny, racjonalny to z pewnością powstała by lepsza lista od tych wszystkich z internetu.

  • Marcin
   Listopad 20, 2018

   A najlepiej jakby Pan napisał taką biblię dla ludzi z ćwiczeniami i rozwiał w niej wszystkie wątpliwości co do terapeutów, coachów, motywatorów. Tylko naukowo udowodnione metody np. w temacie organizacji czasu. Albo wybicie ludziom z głowy grzebanie w bolesnej przeszłości i oparcie na badaniach najnowszych. Myślę że tego typu książka odniosłaby największy sukces.

   • Tomasz Witkowski
    Listopad 23, 2018

    Ma Pan bardzo dużo racji, w tym co Pan pisze. Niestety, nie jest w mocy jednej osoby napisanie takiego dzieła, więc z pewnością zadania się nie podejmę. Zmartwię Pana dodatkowo. Ja studiuję psychologię już 35 lat i ciągle odkrywam przekłamania i fałszerstwa, nawet w najlepszych podręcznikach.

  • Michał
   Listopad 23, 2018

   ale żeś post wysmażył:). Co do książek to masz 100% racji, że poradniki są produkowane jak telewizory i wciskają się w zasadzie same, bo ludzie po prostu szukają pomocy. Ja osobiście bardzo cenię Jordana Petersona. Człowiek z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, który podchodzi do wielu spraw życiowo i ja osoboście uważam, że jest człowiekiem godnym zaufania. Czytam też jego książkę, która jest pisana w formie zasad życiowych, ale z perspektywy psychologa klinicznego.

   A co do kapitalizmu, to nie jest to system ekonomiczny, tylko moralny. Jest to system tworzący przestrzeń moralną dla mentalności protestanckiej. 🙂

 2. Marcin
  Listopad 22, 2018

  Nie chciał bym wpaść w te machinę zła, w tę pesymistyczna machinę psychologii akademickiej. Sprawdziłem sylabus studentów i każda niemal książka jest sprzed minimum 13 lat a często 195x-199x. Pełno różnych rewolucji, zmiana myślenia co do plastyczności mózgu etc. a z tego co widzę po tytułach w sylabusie dalej jest tam jak mantra powtarzane: nic nie da się zmienić, geny i kropka. Tata nauczyciel był z 7 lat temu na szkoleniu, przyniósł materiały szkoleniowe i jak byk psycholog napisał że geny są niezmienne a ktoś z gorszymi doświadczeniami z dzieciństwa zawsze będzie na dnie społecznym i nigdy nic nie osiągnie. To jest chore. Jakieś patologie, choroby nieuleczalne odnosicie do normalności. Testy psychologiczne które tak naprawdę o niczym nie mówią. Afrykanie którzy podobno mają niższe IQ -> a co z badaniami które mówią że rok dłużej w szkole to średnio 6 czy ileś iq więcej ? Klapki na oczy ? Co za chore plemie nasiąknięte „wiedzą” z 2 WŚ i freudowskimi idiotyzmami.
  Feldman Barrett Lisa (2016, w PL 2018) JAK POWSTAJĄ EMOCJE Sekretne życie mózgu
  „Naukowcy długo popierali to założenie twierdząc, że emocje są tak zaprojektowane w ciele lub w mózgu, iż nie podlegają zmianom. Dzisiaj jednak nauka o emocjach przechodzi rewolucję równającą się z odkryciem względności w fizyce czy selekcji naturalnej w biologii, a ta zmiana poglądów niesie ze sobą ogromne implikacje dla nas wszystkich. Ta nowa teoria oznacza, że odgrywasz dużo większą rolę w swoim życiu emocjonalnym, niż ci się kiedykolwiek wydawało. Jej następstwa zdążyły już zachwiać posadami nie tylko psychologii, ale również medycyny, systemu prawnego, wychowywania dzieci, medytacji, a nawet ochrony lotniska.”

  • Tomasz Witkowski
   Listopad 23, 2018

   To, że książki mają 13 lat nie jest niczym złym. Dobra, sprawdzona i ugruntowana wiedza najczęściej pochodzi sprzed wielu lat. NOwe rzeczy powinny zostać zreplikowane zanim trafią do podręczników. Jeśli idzie o mit wpływu wczesnego dzieciństwa, to polecam książkę http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150920/trzy-zludne-przekonania.
   Autorem jest najwybitniejszy żyjący obecnie psycholog, ale jego odkrycia nie są znane wielu psychologom.

 3. Marcin
  Listopad 23, 2018

  Przepraszam że wyciągam cytaty z Pana książki ale to tylko blog na własny użytek. W ostatnim akapicie rozjaśniłem o co mi chodzi, mówiąc o biblii rozwojowej napisanej na podstawie rzetelnych badań naukowych. https://sceptycznie.home.blog/2018/11/23/o-psychologii/

 4. Marcin
  Listopad 24, 2018

  Dziękuję Panie Tomaszu. Tak w ogóle to pochodzę z biednej wielodzietnej rodziny, przypadkiem trafiłem do elitarnego technikum i nie wiem czy dobrze, czy źle w moim przypadku ale połknąłem bakcyla wiedzy filozoficznej i od tamtej pory nie mogę przestać myśleć racjonalnie, sceptycznie. Jak już raz się połknie bakcyla to trzeba brnąć w to dalej a ja niestety tylko z 13 książek przeczytałem, niewiele. Jestem bardzo narażony na błędy poznawcze – a tyle wysmarowałem głupot pewnie że mi teraz wstyd, chciałem komentarze jakoś wyedytować ale nie było możliwości – zbyt często coś piszę i wysyłam zamiast najpierw dokładnie przemyśleć – z resztą nie mam zbyt dużej wiedzy więc jedyne co mogę to zadawać pytania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 138 obserwujących.

%d blogerów lubi to: