W obronie rozumu

Moja rozmowa z dr. Konradem Bocianem na temat wyników Many Labs 2 w „Forum Akademickim”

W najnowszym numerze 2/2019 „Forum Akademickiego” ukazała się rozmowa, którą przeprowadziłem z dr. Konradem Bocianem – jednym ze współautorów projektu replikacyjnego Many Labs 2. Wyniki tego projektu opublikowano w listopadzie 2018 roku.

Porażka jest stałym elementem pracy naukowca

Tomasz Witkowski: Many Labs 2 to jeden z największych projektów replikacyjnych jakie przeprowadzono w historii psychologii. Byłeś jego współautorem. Dlaczego niektórzy uczeni uważają, że są to jedne z najdonioślejszych wyników badań jakie uzyskano w tej dziedzinie nauki w ostatnich kilkudziesięciu latach?

Konrad Bocian: Przede wszystkim ze względu na wyniki oraz wysiłek włożony w ich replikację. Projekt Many Labs 2 wykazał, że o sukcesie replikacji danego badania decydowała głównie wielkość odkrytego pierwotnie efektu, czyli to, jak duże różnice między grupami wykryto w pierwszym badaniu. Czynniki kulturowe, kolejność prezentowania zadań czy miejsce badania miały mniejsze znaczenie.

T.W.: Udało wam się zreplikować dokładnie połowę badań, które wzięliście na warsztat. To dużo, czy mało?

K.B.: Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mamy skali porównawczej. Pierwsza edycja, Many Labs 1, zreplikowała 10 z 13 efektów.

T.W.: A Reproducibility Project 36 ze 100. Czy to nie wystarczy aby mówić o jakimś obrazie naszej dyscypliny? Pytając o to, czy to dużo, czy mało pytałem w zasadzie o twoją interpretację tego wyniku. Czy powinniśmy się cieszyć, że aż 50% badań udało się z powodzeniem zreplikować, czy martwić, że tylko 50%? No i jak odbierają to inni autorzy tego projektu?

K.B.: Nie rozpatrywałbym tych wyników w kategoriach radości czy smutku. Wyniki replikacji nie mówią o tym, że badania zostały źle przeprowadzone czy zaprojektowane, raczej wskazują, że uzyskane efekty nie są tak silne, jak wcześniej zakładano. Ta wiedza to największa wartość każdego projektu replikacyjnego. Wyniki replikacji mogą być odbierane jako porażka psychologii czy nawet samej nauki, jednak zarówno ja jak i pozostali autorzy uważamy, że jest to dowód na to, że nauka zachowuje się tak, jak powinna, czyli jest sceptyczna i szuka ciągłych sposobów na doskonalenie dyscypliny. Można powiedzieć, że właśnie obserwujemy proces autokorekty wiedzy psychologicznej, którego celem jest jej weryfikacja. Jak na tak młodą dyscyplinę jak psychologia, myślę, że świadczy to o dużej dojrzałości naukowców, którzy ją reprezentują.

T.W.: W jaki sposób ty sam trafiłeś do projektu Many Labs 2?

K.B.: Zostałem zaproszony przez głównego pomysłodawcę Ricka Kleina, którego poznałem w USA na konferencji i z którym współpracowałem przy pierwszej części projektu: Many Labs 1.

T.W.: Do niedawna replikowanie badań innych oznaczało dla naukowców stratę czasu, a nawet zagrożenie dla rozwoju własnej kariery. Czy to się zmieniło? Udział w tym projekcie pomoże ci w rozwoju naukowej kariery, czy będzie przeszkodą?

K.B.: Wiadomości z pogróżkami nie otrzymuję. A na poważnie, to udział w projekcie wiąże z rozwojem naukowym. Przede wszystkim dzięki projektowi nawiązałem wiele nowych kontaktów z innymi naukowcami, a projekt Many Labs 1 to najwyżej cytowana praca w mojej karierze. Poza tym udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem badawczym. Od etapu zapoznania się z badaniami, poprzez przygotowanie materiałów aż po przeprowadzenie eksperymentów.

Więcej w elektonicznym i drukowanym wydaniu FA.

 

dr Konrad Bocian – jeden z sześciu badaczy polskich zaangażowanych w projekt Many Labs 2, psycholog społeczny, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, członek sopockiego Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem, dziennikarz naukowy. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Autor międzynarodowych publikacji z zakresu poznania społecznego. W latach 2013-2016 dyrektor ds. nauki w firmie Quantum Lab, gdzie odpowiadał za teorię oraz walidację danych, na podstawie których powstały główne produkty firmy. Na co dzień zgłębia tajniki ludzkiej moralności oraz zajmuje się popularyzacją nauki.

 

Na temat wyników projektu Many Labs 2 pisałem i rozmawiałem m. in. tutaj:

Psychologia w kryzysie, choć popularna jak nigdy

Kryzys w psychologii – audycja w radiowej Dwójce

Czy połowa badań psychologicznych jest bezwartościowa?

Czy połowa wiedzy psychologicznej jest bezwartościowa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 18 lutego, 2019 by and tagged , , , , .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 169 obserwujących.

%d blogerów lubi to: