W obronie rozumu

Zakazana psychologia. O cnotach, przywarach i uczynkach małych wielkich uczonych

Już w przedsprzedaży TUTAJ

Odwaga jest dzisiaj chyba w odwrocie. Także odwaga pisania, mówienia ale także odwaga konfrontowania się z argumentami innych. Czy bez takiej odwagi można prowadzić badania naukowe? Czy bez takiej odwagi możliwy jest rozwój? Książka, którą trzymasz w dłoni jest odważna, bo odważny jest jej Autor. Dlatego ją polecam. Przeczytaj, o ile jesteś odważny.
dr Tomasz Rozek, dziennikarz naukowy, autor vbloga „Nauka. To lubię„.

Tomasz Witkowski od lat bierze pod lupę psychologię, przyglądając się jej dokonaniom z dużą dawką zdrowego sceptycyzmu. Potrafi przystępnie opisać zarówno błędy popełniane przez badaczy, jak i zawiłości naukowej statystyki czy działanie najnowszych technologii. Warto przeczytać i (krytycznie) przemyśleć!

Jan Stradowski, dziennikarz magazynu Focus i Radio TOK FM

Jak to się stało, że psychologowie przyczynili się do udoskonalenia tortur? Czym jest mózgowa pornografia? Ilu ofiarom traumatycznych wydarzeń pomoc psychologów przysporzyła dodatkowych cierpień? Czy rzucane przez psychologów klątwy mogą sprowadzić śmierć?

To tylko kilka spośród intrygujących pytań, na które, z właściwą sobie przenikliwością, poszukuje odpowiedzi Tomasz Witkowski – autor trzeciej części trylogii Zakazana psychologia.

Intrygująca opowieść o tych poszukiwaniach utrzymuje w napięciu od pierwszych stron książki aż po ostatnie akapity. Autor z wielką swadą i pewnością prowadzi czytelnika przez najtrudniejsze obszary psychologii jeśli wymaga tego jego narracja. Towarzyszenie mu w poszukiwaniach jest niczym udział w fascynującej wyprawie. Jej celem jest odkrycie źródeł rzeki, która zalewa bezwartościowymi wynikami badań i pseudonauką ogromne tereny współczesnej psychologii. Efekt tych poszukiwań jest zatrważający – większość śladów prowadzi do świątyni nauki, a Witkowski nie idzie na żadne kompromisy w odkrywaniu prawdy.

Lektura dla odważnych czytelników, którzy są gotowi na konfrontację swoich wyobrażeń o nauce z twardą rzeczywistością. Non-fiction z najwyższej półki.

Posłuchaj rozmowy z autorem na temat trzeciego tomu:

Najświeższe informacje o książce, promocjach, spotkaniach autorskich znajdziesz na FP Wydawnictwa „Bez Maski” 

Reklamy

One comment on “Zakazana psychologia. O cnotach, przywarach i uczynkach małych wielkich uczonych

 1. Kamil Nowak
  Czerwiec 10, 2019

  https://www.nature.com/articles/npp2015266
  „Stress-related disorders, like other psychiatric disorders, are familial and heritable. However, efforts to identify the specific genetic variants underlying this heritability have thus far met with limited success.”

  Czarno na białym, lęki, stresy, zaburzenia są dziedziczne, rodzinne i naukowcy mówią że jest to bezdyskusyjne, problemem jest jedynie identyfikacja w ludzkim genomie.

  Skoro jest to sprawa biologiczna to gdzie tu miejsce dla psychoterapii ? Ludziom więcej pomoże prawdziwy (nieudawany) przyjaciel, operacje plastyczne czy leki psychiatryczne. Psychoterapia raczej ma marginalny wpływ na emocje, zaburzenia, a jeżeli już to prawdopodobnie jest to efekt placebo lub krótkotrwałe oszukiwanie samego siebie, człowiek z czasem zapomina i wszystko wraca, a jeszcze do tego coaching uderzy obuchem „możesz wszystko”, człowiek idzie w świat, idzie do miejsc, sytuacji w których się nie sprawdzi, nabędzie nowych traum które zostaną z nim już do końca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on Czerwiec 5, 2019 by .
Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 134 obserwujących.

%d blogerów lubi to: