W obronie rozumu

Tabula rasa. Czy rodzimy się czystymi kartkami? – rozmowa w Racjonalista.tv

Kolejna z cyklu rozmów prowadzonych ze mną przez Jacka Tabisza.

Istnieje przekonanie, że człowiek rodzi się jako czysta kartka, tabula rasa. W zgodzie z tym przekonaniem kształtuje nas głównie kultura. Tymczasem najpewniej jest inaczej. Uwarunkowania genetyczne są znacznie silniejsze niż wpływ kultury, rodziców i szkoły. Nie rodzimy się jako czyste kartki, lecz raczej jako obrazki gotowe do pokolorowania, z wyraźnie domkniętym, mocno nas określającym rysunkiem. Obrazki koloruje zaś nie nauczyciel, rodzic czy polityczny aktywista, ale przypadek…

Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia naszej rozmowy!

 

3 comments on “Tabula rasa. Czy rodzimy się czystymi kartkami? – rozmowa w Racjonalista.tv

  1. Katarzyna
    8 lutego, 2020

    Dziecko jest kimś, kto ma potencjał. Nie jest jakąś kartką, na której można pisać lub bazgrać, co się chce. Rzeczywistość to zależności przyczynowo-skutkowe. Środowisko ma wpływ na mnie, na moje życie, bo jestem jego częścią, ale też mogę zdecydować, w jakim środowisku chcę przebywać. Jako pewien materiał o określonych właściwościach reaguję na wpływ otoczenia w określony sposób. Mogę być trzciną chwiejącą się od wiatru lub warowną twierdzą nie do zdobycia. Wolna wola… Być może dopiero na końcu okaże się, jakim materiałem tak naprawdę jestem. Urodziłam się z pewnymi predyspozycjami i samoświadomość odgrywa w moim życiu ogromną rolę, ale charakter to kwestia kształtowania przez lata. Jakim wpływom się poddam? Wybór szkoły ma znaczenie, bo w tej szkole będą konkretni ludzie, konkretni uczniowie i konkretni nauczyciele. To w jaki sposób podchodzą do nauczania, w jaki sposób przekazują wiedzę, czy są rzetelni, jak traktują innych, będzie rzutowało na moje życie. Pytanie, jak wykorzystam to, czego na co dzień doświadczam. Wpływ rodziny może polegać nie na tym, że jeśli moja matka hipotetycznie była nauczycielką, to ja też nią będę, ale na tym, że jeśli ona była nauczycielką, to ja nią mogę nie być, bo doświadczyłam i widziałam, jak wygląda jej życie. Nie wiem, czy wiadomo, czy zwierzęta kierują się wolną wolą czy instynktem. Krowa odziedziczy po krowie krowie cechy, nie ma zbyt wielkiego pola manewru. Człowiek mimo, że płodzi człowieka, nie jest w stanie spłodzić klona. Chyba. Później matka patrzy na dziecko i nie może pogodzić się z tym, co widzi, próbuje wtłoczyć w niego swoje oczekiwania. Jak ważna jest akceptacja dla inności, poszanowanie granic swoich i cudzych.

  2. Anna Ćwiekala
    5 marca, 2020

    Świetny wywiad!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 6 grudnia, 2019 by and tagged , , , , , .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 170 obserwujących.

%d blogerów lubi to: