W obronie rozumu

Z perspektywy naszego kurnika – mój nowy felieton w Plus Minus Rzeczpospolita

Jak wygląda świat oglądany oczami kury domowej umieszczonymi około 30 cm nad ziemią, po obu stronach dzioba, który przez większą część dnia chwyta pędraki, ziarna i inne rzeczy nadające się do zjedzenia? Cóż, wydaje mi się, że wygląda podobnie jak nasz. Jest wielki, może nawet nieskończenie wielki. Na granicach jest niepoznawalny i niebezpieczny. Jest uporządkowany przez istoty wyższe, które utrzymują jego rytm. Życie w tym świecie bywa zagadkowe, bo zupełnie nie wiadomo, co dzieje się z kurami, które od czasu do czasu znikają z kurnika i do jakiego raju przechodzą. Wieczorami, gdy zapada zmierzch, kury, wspinając się na grzędę, tuż przed zaśnięciem, oglądają świat z nieco szerszej perspektywy. Może nawet zyskują tuż przed snem pewien dystans do niego i swojego wyobrażenia o nim?

Zaleta perspektywy

W opowieści „Orzeł królewski” Anthony’ego de Mello pewien człowiek znajduje jajo orła i umieszcza je w kurniku. Młody orzeł, wychowując się wśród kur, nauczył się

gdakać, zachowywał się jak otaczające go ptaki, potrafił nawet wzlecieć trochę w powietrze. Nigdy jednak nie wzbił się ponad perspektywę kurnika. Gdyby jednak puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, że wzleciał i opowiedział innym mieszkańcom kurnika, jak bardzo ich wyobrażenia o świecie są błędne, to czy byłoby możliwe, aby inne kury zmieniły swój obraz świata?…

A dalej o średniowiecznych praktykach sądzenia zwierząt i współczesnych atramentowych plamach. O epidemii histerii, wędrujących macicach, łukach histerycznych, waporach, stresie i o naszym niewzruszonym przekonaniu, że perspektywa naszego kurnika jest jedyną właściwą. 

Czytaj dalej klikając TUTAJ

lub na blogu Listy z naszego sadu, TUTAJ

2 comments on “Z perspektywy naszego kurnika – mój nowy felieton w Plus Minus Rzeczpospolita

 1. diatryba
  5 stycznia, 2020

  Orzeł i kury

  Orzeł dumny, dostojny, to wielkie zalety, a bez kur jajecznicy nie będzie, niestety. Zwykli ludzie, codzienną i mozolną pracą, Ojczyznę i obejścia ojcowe bogacą, podnoszą też ku niebu umęczoną głowę, i widząc cień ptaszyska pośród chmur ponury, tym skwapliwiej wieczorem liczą swoje kury.

  Piękne orły nadają się wprost na symbole, życie jednak upływa na pracy mozole, mimo, że ktoś odbija i nad innych wzlata, i tak skończy jak kura, co do gara wlata. Nie kpij nigdy z tych, którzy w swoich dni szarości, cieszą się tak, jak kura, która jajko zniesie, bo nie wiesz, co ci jutro w prezencie przyniesie. Zwykła kura i człowiek umęczony pracą, nie wznoszą się nad chmury, a innych bogacą.

  Ważnym jest, by rozumieć, gdy się bajek słucha, że kura jest dla ciała, a orzeł dla ducha.

 2. Katarzyna
  8 lutego, 2020

  Odnośnie stresu…. Na mnie stres wpływa korzystnie. Otrzeźwia. Człowiek wraca do rzeczywistości zamiast biadolić nad sobą. Koncentracja wskazana. Reagujesz właściwie albo po tobie. W okolicznościach stresujących potrafię bardzo dużo chodzić, godzinami. Mózg wtedy pracuje na szybszych obrotach. W okresach tzw,, gdy „nic się nie dzieje”, pojawia się apatia, znużenie, tęsknota za adrenaliną, ale ze skrajności w skrajność uzyskuje się równowagę i stabilność. Wszystko w umiarze.

  Kura i orzeł mają swoje miejsca w przyrodzie. Kura ma pewne cechy i predyspozycje, które umożliwiają jej życie w gospodarstwie, jednak nie ma takich możliwości, by wzbić się do nieba samodzielnie. Orzeł ma szersze spektrum możliwości, jeśli chodzi o perspektywę patrzenia. Pytanie, czy kurze jego perspektywa jest w ogóle potrzebna do życia. Gdyby wzleciał, zdobył informacje o tym, co jest poza kurnikiem, prawdopodobnie nie zrozumiałaby nawet słów, których orzeł używa, bo nie miałaby ich w swoim zasobie. Nie mogła nazwać „rzeczy”, z którymi wcześniej nie miała do czynienia, bo co miałaby w ogóle nazywać? Wspólny język jest podstawą, wspólne rozumienie tych samych słów. Gdyby orzeł opowiadał kurze o górach, lasach i jeziorach, mogłoby być jej trudno wyobrazić sobie, o czym on opowiada. Musiałaby przyjąć wszystko „na wiarę”, ale i tak nie wiedziałaby ostatecznie, w co wierzy. Jej świat to to, wokół czego się obraca. Ona go doświadcza. Może oprowadzić orła po kurniku, by zobaczył jej świat z jej perspektywy. Obraz jej ograniczonego świata nie musi być obrazem błędnym. Jest jedynie wycinkiem. Ziarno jest tym samym ziarnem oglądanym z bliska i oglądanym z daleka. Orzeł znalazł się w kurniku i mógł doświadczyć bezpośrednio, co to ziarno. Choć pewnie nie chciałby się nim żywić. Kura wie, co to woda, piach, kamienie, krzaczki. Co to znaczy, że coś jest większe, mniejsze. Mogłaby sobie wyobrazić, że świat za płotem, to to samo, tylko w większej skali, i być może coś więcej, ale wciąż nie widziałaby go na własne oczy. Może orzeł mógłby wziąć kurczaczka na swoje barki i wzlecieć razem z nim, by ten sam się przekonał, że kurnik to nie wszystko. Mógłby lecieć i wysoko, i nisko, mógłby też wylądować. Pytanie o wzrok, czy któregoś z nich nie dotknęła ślepota bądź niedowidzenie. Błąd kury może polegać na tym, że z perspektywy kurnika może próbować wyobrażać sobie świat, z którym nie ma do czynienia i na podstawie wymysłów tworzyć teorie. Z nimi raczej nie da się dyskutować, bo nie mają realnego fundamentu. Kurze może pasuje snucie bajek. Niech snuje. …do czasu. Może się znaleźć kiedyś, nawet przez przypadek, daleko poza kurnikiem. Wtedy rzeczywistość zweryfikuje wyobrażenia. Prawda się sama broni. Pytanie, czy kura będzie miała na tyle pokory, by przyznać się do błędu.

  Przepraszam, jeśli wyszłam poza kontekst. Nie miałam dostępu do całości felietonu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 173 obserwujących.

%d blogerów lubi to: