W obronie rozumu

Zapraszam na 4 Śląski Festiwal Nauki

Mam zaszczyt poinformować Państwa, że zostałem zaproszony w charakterze gościa specjalnego do udziału w 4 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.

W ramach mojego uczestnictwa wezmę udział w kilku aktywnościach.

1. Na Scenie Głównej Festiwalu w poniedziałek 27 stycznia o godz. 13:40 wygłoszę wykład zatytułowany:

Czy człowiek jest zły? Fakty i mity wokół klasycznych eksperymentów psychologii społecznej.

Patrząc na człowieka przez pryzmat słynnych klasycznych eksperymentów psychologii społecznej XX wieku jawi się on jako marionetka poruszana siłą sytuacji, która na niego oddziałuje. Potrafi zadawać ból i cierpienie innym, jeśli nakłoni go do tego sytuacja. Bywa jeszcze bardziej okrutny, jeśli zażąda tego od niego autorytet i zmienia swoje poglądy pod wpływem nacisku grupy nieznanych sobie osób. Czy rzeczywiście eksperymenty psychologii społecznej udowodniły, że człowiek jest z natury zły i bezwolny, a sytuacja jedynie wyzwala owo zło? Ile prawdy jest w obiegowych przekonaniach na ich temat? Czy podręczniki psychologii przedstawiają je rzetelnie? Czy Solomon Asch, Stanley Milgram, Philip Zimbardo i inni znani badacze ukrywali coś przed nami? Jak posługiwać się wnioskami z badań, aby nie wpadać w pułapkę błędu konfirmacji? Jaka jest różnica pomiędzy demonstracją a falsyfikacją? To tylko niektóre z pytań, na które będzie można znaleźć odpowiedzi podczas wykładu Tomasza Witkowskiego.

2. Również w poniedziałek o 14:15-15:00 w ramach Przystanku Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie wezmę udział w spotkaniu z uczestnikami festiwalu.

3. Spotkanie autorskie z czytelnikami moich książek i sesja autografowa w poniedziałek 5:10‒15:25, w kawiarni naukowej.

Zapraszam serdecznie do udziału w wykładzie, spotkaniach i oczywiście do udziału w nieprzebranej liczbie fascynujących wykładów, warsztatów, pokazów, spotkań i eksperymentów, które oferuje Festiwal.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 161 obserwujących.

%d blogerów lubi to: