W obronie rozumu

Z cyklu: Witkowski wyszukuje zgniłe jabłka – badanie Olgi Hepnarovej

Dedykuję tym wszystkim uczonym, którzy poświęcili swoje życie  doskonaleniu interpretacji plam Rorschacha.

Stare angielskie przysłowie mówi, że jedno zgniłe jabłko może zepsuć całą beczkę zdrowych, dobrych jabłek (One bad apple spoils the whole barrel). To prawda, zgnilizna udziela się sąsiadującym zdrowym owocom i wkrótce zawartość beczki nadaje się do wyrzucenia. Czytelnicy, którzy mnie znają wiedzą doskonale, że od lat pokazuję przypadki złej, szkodliwej psychoterapii czy praktyk psychologicznych wyciągając właśnie takie zgniłe jabłka i epatując nimi, podczas gdy, jak wszyscy dobrze wiedzą, większość jabłek w beczce jest zdrowa, psychoterapia jest fantastyczną dziedziną, w której króluje dobro i miłość bliźniego, a psychologowie nieustannie i w wielkim trudzie przyczyniają się do podwyższania dobrostanu ludzkości, która dzięki nim zmierza ku świetlanej przyszłości.

Olga Hepnarova. Zabiła osiem osób ciężarówką w Pradze | Martyna ...

10 lipca 1973 r. Olga Hepnarová celowo i z rozmysłem wjechała ciężarówką marki Praga RN w grupę ludzi stojących na przystanku tramwajowym w praskich Holešovicach, zabijając 8 osób (3 osoby zginęły na miejscu, 5 zmarło w wyniku obrażeń) i raniąc 12 kolejnych. Na przystanku było w sumie około 30 osób. Nie próbowała uciec z miejsca zdarzenia. Funkcjonariuszowi, który pierwszy dotarł na miejsce masakry oświadczyła, że czynu dokonała z rozmysłem. Badanie krwi nie wykazało obecności alkoholu i narkotyków. Krótko przed popełnieniem tego czynu wysłała dwa listy do redakcji pism „Svobodné slovo” i „Mlady svět”, napisane dwa dni wcześniej:

Proszę, żebyście przyjęli ten list jako dokument. Oto moja spowiedź. Ja, Olga Hepnarová, ofiara waszego bestialstwa, skazuję was na karę śmierci przez przejechanie, a ogłaszam, że za moje życie jest X ludzi mało. Acta non verba.

Olga Hepnarová, List do gazet

W czasie procesu, który trwał pięć dni, stwierdziła, że gdyby było to możliwe, powtórzyłaby swój czyn i żałowała, że ofiar nie było więcej. 6 kwietnia 1974 r. została skazana na karę śmierci i powieszona 12 marca 1975 r. w więzieniu na Pankrácu.

Olga Hepnarová była dwukrotnie badana przez psychologów tzw. testem Rorschacha. Pierwszy raz w 1970 roku, zanim popełniła jakikolwiek czyn karalny i po raz drugi trzy lata później, po popełnieniu zbrodni. Oto, jak zrelacjonowano wyniki tych badań w poświęconej jej życiu książce:

Badanie osobowości: Test Rorschacha wyraźnie oznaki agresji (krew), bardzo wyraźne skłonności do opozycji. W roku 1970 badano już pacjentkę tym testem, wówczas przeważała osobowość introwertyczna, w tej chwili zostało u badanej niewiele z ówczesnych cech. Cały protokół z testu odbiega od normy, świadczy o ciężkich zaburzeniach schizoidalnych i jest na granicy ewentualnej psychozy.

Cilek Roman Ja, Olga Hepnarova

W ciągu trzech lat w Oldze Hepnarovej dokonała się gruntowna transformacja osobowości, którą zdołaliśmy poznać dzięki mocy przenikania ludzkich dusz jakie umożliwiają plamy Rorschacha.

Czytając spostrzeżenia z cyklu „Witkowski wyszukuje zgniłe jabłko” oczywiście pamiętajmy, że psychologowie nieustannie i w wielkim trudzie przyczyniają się do podwyższania dobrostanu ludzkości, która dzięki nim zmierza ku świetlanej przyszłości. To, że ktoś został skrzywdzony przez lekarza, nie znaczy, że medycyna jest z gruntu zła. To, że mechanik samochodowy nie wykonał należycie swojej pracy nie oznacza, że ta dziedzina jest do niczego. To, że jakiś komunista okazał się złym człowiekiem, nie oznacza, że komunizm jest złym systemem…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 17 czerwca, 2020 by and tagged , .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 181 obserwujących.

%d blogerów lubi to: