W obronie rozumu

Psychoterapia ma znikomy wpływ na biologię pacjentów – wyniki metaanalizy

Jak donoszą moi czytelnicy, podobno ostatnio propaganda terapeutyczna nieustannie przywołuje słowa Erica Kandela, który twierdzi, że psychoterapia jest leczeniem biologicznym i prowadzi do trwałych, możliwych do zbadania, fizycznych zmian w mózgu. Przy okazji podkreślania biologicznego charakteru psychoterapii warto przypomnieć wyniki opublikowanej dwa lata temu metaanalizy, której nie znajdziecie na listach badań potwierdzających skuteczność psychoterapii. To jedna z tych skrupulatnie przemilczanych przez terapeutów prac.  Znalezione obrazy dla zapytania research digest

WHO szacuje, że obecnie ponad 350 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu depresji, co stanowi prawie 5-6% populacji. W najgorszym razie depresja może prowadzić do śmierci wskutek samobójstwa. Szacuje się, że w ten sposób każdego roku umiera około miliona osób. W większości krajów odsetek ludzi, którzy w ciągu swojego życia chorują na depresję waha się pomiędzy 8 a 12%. Z tych danych wynika, że mamy do czynienia z pandemią choroby psychicznej o skali niespotykanej w całej historii rodzaju ludzkiego. Liczby cały czas rosną. W obliczu wzbierającej fali zachorowań nie do przecenienia są twarde dane, które wskazują kierunki, w których mogą podążać naukowcy i terapeuci poszukujący sposobów pomocy. Czasami, jak pokazała to metaanaliza 50 lat badań nad czynnikami pozwalającymi przewidzieć próby samobójcze, jesteśmy kompletnie bezradni. Innym razem, jak miało to miejsce w przypadku niedawnej metaanalizy neuronalnych korelatów zmian wywołanych psychoterapią w mózgach osób cierpiących na depresję, wyniki badań rozbudzają nadzieję.

Wyniki pierwszego systematycznego przeglądu badań i metaanalizy w zakresie zmian markerów biologicznych u pacjentów psychoterapeutycznych cierpiących na depresję, które ukazałay się w Neuroscience and Biobehavioral Reviews są kolejną próbą zrozumienia metod leczenia tej zatrważającej choroby.

Przeczytaj ciąg dalszy w oryginalnym artykule, który ukazał się niedawno w BPS Research Digest:

There Is Limited Evidence To Support The Widely Held Belief That Psychotherapy Changes The Body As Well As The Mind

Lub artykuł źródłowy: 

Biological markers evaluated in randomized trials of psychological treatments for depression: a systematic review and meta-analysis

2 comments on “Psychoterapia ma znikomy wpływ na biologię pacjentów – wyniki metaanalizy

  1. M&M
    4 marca, 2021

    Ha ha ha chciało by się rzecz. Nie ma naukowych dowodów na to że w jakimś sensie psychoterapia działa tak samo jak nie ma na to dowodów że nie działa, to kwestia wiary tak samo że zjedzenie marchewki wyleczy od raka np. Pan nie należy do żadnego zrzeszenia psychoterapeutów psychologów czy tam jakiegoś Polskiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji którego prace są recenzowane przez 5 kolegów po fachu i nie czerpią z tego żadnych profitów dlatego nie ma znaczenie co zostanie napisane bo zawsze to będzie traktowane jako marginalny egzotyczny twór wyimaginowanej postaci z kreskówki z którą opinią nikt się nie liczy. To nie ma znaczenia jaka jest rzeczywistość znaczenie ma jak jest ona postrzegana przez większość w tym korporacje rządy i oczywiście przede wszystkim oficjalne branżowe stowarzyszenia wspierane przez państwo i gremia psychoterapeutów, psychologów które na niejawnym głosowaniu przegłosują swoją prawdę że czarne jest białe a białe jest czarne XD.To bardziej polityka niż nauka może wato by się zastanowić nad działalnością w tej dziedzinie.

  2. pacjent
    18 marca, 2021

    Trzymam kciuki za rozwój jakichś bardziej fair (niż psychoterapia) metod leczenia depresji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Archiwum

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 187 obserwujących.

<span>%d</span> blogerów lubi to: