W obronie rozumu

About

Reinhold Messner powiedział kiedyś: Jestem tym, co robię. To dobry pretekst do tego, aby nie pisać o sobie lecz pokazać siebie poprzez to, co robię –książki, artykuły, wyniki badań, wypowiedzi i inne dokonania. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba pisania o sobie, to stwierdzenie Messnera jest również dobrym punktem wyjścia do tego, by pisać nie wpadając w pułapkę własnych wyobrażeń i projekcji.  Jestem zatem przede wszystkim psychologiem, bowiem obecnie większość moich działań życiowych skoncentrowałem w tej dziedzinie wiedzy. Część mojej działalności jest w znacznej mierze publiczna i jej chciałbym słów parę poświęcić.

Jestem zatem psychologiem-pisarzem, bo pisanie pochłania ostatnimi laty wiele mojej energii i czasu. Piszę o psychologii i dziedzinach jej pokrewnych. Mojemu pisaniu towarzyszy głębokie zatroskanie o przyszłość dziedziny, którą uprawiam. Z jednej strony bowiem towarzyszy mi przekonanie, że to co wartościowego w nauce, stało się tak elitarne, że nie jest dostępne dla przeciętnego odbiorcy. Z drugiej strony korzystają z tego szarlatani i oszuści, którzy pod szyldem nauki żerują na ludzkim nieszczęściu i ignorancji. W swoich książkach staram się zbliżyć naukę przeciętnemu czytelnikowi. Mój rozpoczęty ponad dziesięć lat temu projekt zatytułowany Zakazana psychologia to próba “oczyszczenia” psychologii z hochsztaplerstwa. Czy mi się to uda? Czas pokaże…

Podczas pracy nad trzema tomami Zakazanej psychologii zgłosiło się do mnie bardzo wiele osób skrzywdzonych przez psychologów i psychoterapeutów. Pewnego dnia uznałem, że muszę zrobić coś, aby ich głos został usłyszany przez innych. W ten sposób powstała dość niecodzienna książka, którą zatytułowałem Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach. Składa się ona z rozmów, które przeprowadziłem z osobami, które uważają się za ofiary psychoterapii. Zawiera także wywiady z uznanymi polskimi terapeutami, których poprosiłem o pomoc w zrozumieniu wszystkich tych wstrząsających historii opowiedzianych przez pacjentów. 

Jeśli stwierdzenie Messnera jest prawdziwe w czasie przeszłym, czyli: Jestem również tym, co robiłem, to jestem także naukowcem i nauczycielem akademickim. Pracowałem przez wiele lat w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, spędziłem fascynujący rok w Instytucie Psychologii w Bielefeld w Niemczech, gdzie miałem przyjemność obcowania z wielkimi postaciami psychologii społecznej. Czas jakiś prowadziłem badania na Uniwersytecie w Hildesheim również w Niemczech, a ostatnio pracowałem kilka lat w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, w Wydziale Zamiejscowym we Wrocławiu. Obecnie już tylko sporadycznie prowadzę zajęcia lub wygłaszam wykłady na wyższych uczelniach. Te lata wystarczyły jednak, abym zdołał przesiąknąć empiryzmem i sceptycyzmem, które towarzyszą mi niezmiennie.

Jeśli mam wolny czas, spędzam go w górach, najchętniej w górach wysokich lub na morzu. Dlaczego? Bo tam każda czynność, każde zdarzenie mają fundamentalne znaczenie, bo tam przeżywa się życie niezwykle intensywnie, bo tam trudno oszukać samego siebie, no i poza wszystkim, jest tam po prostu pięknie. Więcej o moich wyprawach…

Od młodości towarzyszy mi muzyka, która wypełnia wolne przestrzenie. Muzyka jazzowa, klasyczna. Ostatnie fascynacje, to Christina Pluchar, Jordi Savall i jego interpretacje muzyki dawnej, Gabriel Garrido i indiański barok.

Więcej szczegółów biograficznych:

Tomasz Witkowski – polskojęzyczna Wikipedia

Tomasz Witkowski – angielskojęzyczna Wikipedia

TEDxPoznań – Tomasz Witkowski – Czy nauki społeczne są naukami cultu cargo? from Eventio on Vimeo
Tomasz Witkowski during 15th European Skeptics Congress in Stockholm, August 2013.
Reklamy

63 comments on “About

 1. Pingback: Psychologia w kryzysie | Neuro Bigos

 2. Anka
  Marzec 25, 2014

  Chciałam Panu bardzo podziękować za wywiad do „Wysokich Obcasów Extra”. Choć na początku byłam zaskoczona i oburzona Pana podejściem do psychoterapii, to jednak zadałam sobie pytanie, czy terapia na którą chodzę regularnie przynosi jakieś efekty. Cóż, jest raz lepiej, raz gorzej, czyli tak jak w życiu bez terapii. Czy w takim razie można mówić o efektach? Nie chcę być do końca życia uwiązana do krzesełka u psychologa, który nie może podać terminu zakończenia terapii. Rezygnuję, koniec grzebania w wydumanych problemach! Dziękuję i pozdrawiam! 🙂

  • Jakub
   Luty 17, 2017

   Szkoda, że doktor nie wspomniał że jest coraz więcej piśmiennictwa mówiącego o dowodach skuteczności leczenia psychoterapią psychoanalityczną i terapią w innych nurtach. Ani słowa o badaniach jakie przeprowadzili Luborsky i inni 1975; Shedler 2010; Smith i inni, 1980; meta-analzach krótkoterminowych terapii psychodynamicznych (Abbas 2006; Crits-Cristoph 1992; Anderson, Lambert 1995) czy długoterminowych badaniach Leichsenringa (2004). Chyba lepiej oprzeć się na prawdzie zamiast na czyimś autorytecie. Ale jeżeli Pani lepiej bez terapii to z tego też się cieszę 🙂

   • Tomasz Witkowski
    Luty 17, 2017

    Nie pisałem też o badaniach, które pokazują, że ludzie, którzy systematycznie się modlą, są zdrowsi, dłużej żyją i czują się bardziej szczęśliwi. Takich badań jest bardzo dużo, żadne z nich nie świadczy jednak o istnieniu jakiegokolwiek boga, który wysłuchuje próśb tych wszystkich ludzi. To, że jakieś działanie (rytuał) jest efektywny, wcale nie oznacza, że założenia, które za nim stoją są prawdziwe.

 3. tulipka
  Marzec 26, 2014

  anka masz niezłą motywację do zmiany że jakikolwiek artykuł jest w stanie spowodować, że rzucasz to co akurat robisz. gratulacje 🙂 a swoją drogą, Panie Michale, na pewno wiele razy słyszał Pan to pytanie i na nie odpowiadał, ale może zechce Pan odpowiedzieć raz jeszcze. czy jako zagorzały przeciwnik psychoterapii, że posłużę się takim skrótem, brał Pan kiedyś udział w terapiach prowadzonych w różnych konwencjach i mówi Pan o tym z własnego doświadczenia czy opiera sie Pan tylko na teorii?

 4. pakuła
  Kwiecień 18, 2014

  Ciekawy blog, podejście do tematu zainteresowało mnie ze względów osobistych. Zostałam wykorzystana przez własnego terapeutę. Przez 6 lat piekła przekonałam się, jak wygląda od wewnątrz środowisko osób, które trudnią się zawodowo „pomaganiu ludziom”. Nie dość, że niezmiernie bolesnym było dla mnie oświadczenie człowieka, którego – na jego sugestię – traktowałam jak własnego ojca ( poznałam go w wieku 15 lat i był ode mnie 25 lat starszy ) „że się zakochał i nie jest w stanie dłużej mi pomagać”, i postawienie przez niego ultimatum, że dalszej pomocy może mi udzielić tylko jako mąż, to jeszcze, już jako – nie umiejąca oprzeć się manipulacji „żona”, doświadczyłam ciężkiej nagonki ze strony jego współpracowników, przeciwnych temu związkowi ze względu na etykę zawodową, czego ofiarą stałam się ja – nie on.
  Człowiek, który złamał mi życie, pozbawił – na długi czas wiary w ludzi, człowiek, który – wykonując pracę terapeuty uzależnień, okazał się alkoholikiem, do dziś nie poniósł żadnych konsekwencji.
  Poniosłam je ja – ponieważ za bardzo zaufałam. Ponieważ człowieka, który wyciągnął mnie w wieku 15 lat z ciężkiej sytuacji życiowej, który kreował na mojego ojca i mentora, potraktowałam całkiem dosłownie, zapominając, że terapia jest teatrem, za który w końcu bierze się pieniądze…

 5. Sofia
  Kwiecień 21, 2014

  Jestem studentką 2-giego roku psychologii i chciałam Panu bardzo podziękować! Właśnie przeczytałam książkę „Zakazana psychologia” tom I, z pewnością ta lektura będzie miała wpływ na podejmowane przeze mnie decyzje zawodowe. Pobudziła mnie do refleksji, zwiększyła moją czujność i zwróciła uwagę na odpowiedzialność jaką obarczony jest zawód psychologia.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 6. OP
  Maj 7, 2014

  Czy prowadzi Pan może jakąś „czarną listę” psychologów? Myślę, że wiele osób byłoby zainteresowanych opisaniem swoich doświadczeń z konkretnymi terapeutami w Polsce. Jak na razie, możemy jedynie walczyć z hochsztaplerką tak, jak Pan to robi – co jest bardzo potrzebne, lecz podejrzewam, że terapeuci mało się tym przejmują a dla publiki jest to bardzo ogólne, ewentualnie można terapeutom wystawić negatywne opinie na necie – ale też ma to chyba słabe oddziaływanie i klienci nie zawsze tam zaglądają. Uważam, że niestety praktycznie zawsze jest tak, że terapeuci, którzy skrzywdzili klienta, mają dużo lepszą reputację niż na to zasługują. Zastanawiam się, czy jest jakiś sposób, aby z tym walczyć i pokazać ich „prawdziwą twarz”. Pozdrawiam.

  • Tomasz Witkowski
   Maj 8, 2014

   Nie, nie prowadzę, choć dociera do mnie dużo informacji na temat konkretnych terapeutów. Jednak rzetelna weryfikacja tych opinii wydaje mi się zbyt trudna. Jest bardzo cienka granica pomiędzy rzetelną rekomendacją a plotką i oszczerstwem. Nie chciałbym w ten sposób nikogo skrzywdzić. Moim celem jest uświadamianie ludziom czym rzeczywiście jest psychologia i psychoterapia, a nie rozgrywki personalne. Pozdrawiam serdecznie.

   • Urszula
    Luty 3, 2016

    Szanowny Panie Doktorze,

    ważne pytanie: czy istnieje dobra, godna polecenia terapia dla osoby która weszła już niestety w psychologiczny sposób myslenia o człowieku, z czego trudno zawrócić, ma poważny kryzys tożsamości, poczucie braku sensu życia, kompletnego zagubienia w chaosie świata i wartości, zbyt dużą wrażliwość na cierpienie, dużo by wymieniać. Czy istnieje dobra terapia?

   • Tomasz Witkowski
    Luty 5, 2016

    Bardzo trudne pytanie. Jeśli już muszę polecać terapię, to poznawczo-behawioralną, ale udział w terapii zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, szczególnie w tak trudnej sytuacji.

   • Urszula
    Luty 17, 2016

    Przepraszam, co w takim razie ma zrobić człowiek w tak trudnej sytuacji psychologiczno-egzystencjalnej? Skazany jest na samobójstwo? W jaki sposób ma poukładać swoje myśli, znaleźć jakiś sposób, żeby dotrwać do naturalnej śmierci? W jaki sposób wejść na jakikolwiek tor życia, skoro wszystko pozbawione jest sensu. Rozumiem, że nie ma wyjścia, jednostki słabe, zależne są z góry stracone.Zgadzam się, że psychoterapia to sterowanie życiem i tresowanie, ale co robić? Silna wola, o której Pan mówi też musi być jakoś ukierunkowana, a jeśli w wielku 32 lat nie ma się żadnego kierunku na żadnym polu życia? Będę wdzięczna za odpowiedź tu lub na prawiemozliwe@gmail.com Jeśli zależy Panu na pomocy ludziom.

   • Pa
    Maj 16, 2016

    Witam, czy można się z Panem jakoś skontaktować? Nie wiem, co mam robić, straciłem pieniądze na terapię, hipnoterapie ale nie widzę efektów, próbowałem farmakoterapii, ale tutaj też póki co nie widzę różnicy, może nie trafiłem na odpowiedni lek. Nie wiem co mam zrobić, kogo się poradzić, czy w ogóle jakoś da się rozplanować plan działania terapeutycznego. Nie mam na nic siły, od ludzi jestem odizolowany, czy szukać innego terapeuty, innych leków? Chciałbym postawić swoje życie póki jeszcze jestem młody, nie wiem tylko co zrobić.
    Będę wdzięczny za kontakt.

 7. mrv
  Maj 20, 2014

  Panie Tomaszu poszukuje kontaktu emailowego do pana. Mam mysle dosyc ciekawy temat ktory byc moze pana zainteresuje. Moj email hubert (@) sportport.eu

 8. Tomasz Rak
  Lipiec 2, 2014

  Panie Tomaszu. Bardzo potrzebuję Pańskiej rady. Chciałbym z Panem omówić wyniki (para)badania dotyczącego wiedzy z zakresu metodologii u kadry naukowej. Zależy mi na kontakcie, nie mogłem znaleźć dotychczas bezpośredniego maila do Pana. Mój mail to tomasz.rak[at].o2.pl

  Czekam na kontakt! 🙂

 9. Agnieszka
  Lipiec 24, 2014

  Dziękuje za bloga, za Zakazaną psychologię I i II tom, za ten ważny głoś w dyskusji o psychologach i psychoterapeutach, tym bardziej, że na rynku usług psychologicznych króluje „wolna amerykanka” i jest to przerażające. Pozdrawiam serdecznie

 10. Elżbieta
  Lipiec 26, 2014

  Chciałabym zapytać o Pana stanowisko w prawie metody Warnkego, Biofeedback i Rehacom. Jestem zainteresowana tymi metodami, jednakże mam wątpliwości na ile faktycznie zgodne są one z osiągnięciami współczesnej nauki.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Tomasz Witkowski
   Lipiec 27, 2014

   Pani Elżbieto, w tej chwili różnych modalności terapeutycznych funkcjonuje grubo ponad 600. Niestety, tych konkretnych nie analizowałem nigdy i w tej chwili nie za bardzo mam czas, aby się nimi zająć, a nie chcę wydawać podchopnych opinii. Zachęcam do samodzielnych studiów. Pozdrawiam serdecznie.

  • Tomasz Witkowski
   Lipiec 27, 2014

   P.S. Jeśli idzie o Biofeedback, to wiem co nieco, ale jest on stosowany w odniesieniu do kilkuset problemów, a jest skuteczny w stosunku do kilku. Aby ocenić trafność jego zastosowania, trzeba mieć precyzyjne informacje.

 11. Maciej
  Sierpień 4, 2014

  Szanowny Panie Tomaszu, czy PTP stawia jakieś wymogi kandydatom na psychoterapeutów? Jestem zaniepokojony faktem, iż 4-letni kurs umożliwia osobom, które same cierpią na zaburzenia psychiczne i leczą się psychiatrycznie uzyskanie dyplomu psychoterapeuty. Niestety znam takie przypadki i jestem przerażony.

  • Tomasz Witkowski
   Sierpień 4, 2014

   Panie Macieju, to jest raczej pytanie do PTP. Ale wątpię aby Panu odpowiedzieli. Na odpowiedź na list skierowany do PTP i podpisany przez blisko 400 psychologów oczekujemy już ponad 3 lata – bez skutku.

   • Ara
    Grudzień 10, 2018

    Na mojej podyplomówce z psychoterapii-u św.pamięci Prof.Aleksandrowicza zresztą -mistrz mawiał,że „nie wiadomo który czynnik leczy”.I dlatego owe liczne podejścia nie mają dla dojrzałej osoby znaczenia..Ja się np.nie pcham w „ustawienia duchowe”,bo nie mam czasu na aukę kolejnych cudów.Problemem jest jednak ta nasza diagnoza.Ja robię jedną przez tydzień i wcale nie mam pewności,czy wszystko uwzględniłam.To są skutki doświadczenia i pokory.
    Najwyższy szacunek dla Pana za tak poważne dejście do ośmieszanego ostatniio zawodu.Czy można prosić o ew.powiadomienia o Pana występach na żywo?To naprawdę wzmacniałoby kręgosłupy takich diagnostów,jak ja.Sądy naprawdę nas potrzebują.
    . na

   • Tomasz Witkowski
    Grudzień 10, 2018

    Dziękuję za miłe słowa. Jeśli tylko gdziekolwiek mam wykład otwarty, zawsze informuję o tym z wyprzedzeniem na blogu, proszę zatem tutaj zaglądać. To prawda, że rzetelna diagnoza jest bezcenna a jednocześnie niezwykle rzadka. Pozdraawiam serdecznie.

  • Nastazja
   Listopad 12, 2016

   Ja również jestem przerażona tym jaki poziom reprezentują przyszli psycholodzy. To co widzę na stażach podyplomowych nie napawa optymizmem. Znamiennym i bardzo zatrważającym jest fakt, że psycholog w swej pracy nie potrzebuje terapii własnej, w przeciwieństwie do psychoterapeuty. Dlatego bardziej bałabym się psychologów niż psychoterapeutów. Pozdrawiam

 12. Witam!

  Reprezentuję portal społecznościowy zlypsycholog.pl.
  Zadaniem serwisu jest pomoc w zrzeszeniu się osób, które zostały skrzywdzone przez pseudo-psychologów.
  Osoby poszkodowane zapisują nazwiska psychologów, a system automatycznie pomaga nawiązać kontakt z użytkownikami, którzy wcześniej wpisali to samo nazwisko psychologa.
  W ten umożliwiamy wymianę doświadczeń, historii, a nawet porównanie wydanych opinii np. celem np. wytoczenia procesu cywilnego.
  Liczymy na to, że poprzez ten mechanizm wpłyniemy na poprawę wydawanych opinii psychologicznych.

  Na łamach portalu ZlyPsycholog.pl chcemy również ukazywać jak ustrzec się przez nierzetelnym i niekompetentnym psychologiem.

  W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem, czy na łamach serwisu możemy publikować wybrane artykuły znajdujące się na Pańskiej stronie internetowej (oczywiście z podaniem autora i źródła informacji).

  Ceniąc sobie wysoki poziom merytoryczny Pańskich artykułów pozwoliliśmy sobie na dodanie w zakładce „Organizacje” naszej strony odesłanie do Pańskiej strony.

  Z poważaniem
  redaktor naczelny serwisu zlypsycholog.pl

  • Tomasz Witkowski
   Sierpień 13, 2014

   Szanowny Panie Redaktorze,
   cieszę się, że powstała inicjatywa mająca na celu poprawę jakości usług świadczonych przez psychologów. Podobne inicjatywy powstają na całym świecie i dzięki nim wiele osób zostało ostrzeżonych i ochronionych przed krzywdą. Mam jednak wiele pytań i wątpliwości dotyczących funkcjonowania portalu. Przede wszystkim rzuca się w oczy jego całkowita anonimowość. Brak otwartości będzie zawsze konsekwentnie budził brak zaufania i ciążył na wiarygodności. Zupełnie niejasne jest w jaki sposób nazwiska złych psychologów będą dodawane do bazy, kto o tym decyduje, kto ma wgląd do tej bazy? W bazie może znaleźć się wielu psychologów uczciwych, którzy nie byli wystarczająco dyspozycyjni, aby napisać w opinii to, co życzył sobie zamawiający. Łatwo dzięki temu będzie można się zemścić na kimś takim. Jak Państwo chcecie się od tego ustrzec? Opinie na potrzeby sądu są sporządzane niemal wyłącznie dla skonfliktowanych stron, a co za tym idzie niemal ZAWSZE ktoś z opinii będzie niezadowolony. Podobnych wątpliwości mam bardzo wiele.
   Gdybyście wypracowali Państwo wiarygodny mechanizm tworzenia bazy, pozwalający na wychwycenie oszczerstw, sugeruję rozszerzenie jej na psychoterapeutów. Wiele osób zostało skrzywdzonych przez terapeutów właśnie, nie mając nic wspólnego z sądem. Tym ludziom również potrzebne jest wsparcie. Może jeszcze bardziej, niż ofiarom nierzetelnych opinii.
   Jeśli idzie o zamieszczanie publikowanych przeze mnie treści, zgadzam się, pod warunkiem niecytowania wyrwanych z kontekstu stwierdzeń w innym kontekście. Proszę wyraźnie zaznaczyć kto jest autorem danych treści i skąd pochodzą (najlepiej z linkiem), to wystarczy.
   Życzę wytrwałości, a nade wszystko chłodnego, obiektywnego spojrzenia na te trudne sprawy.

 13. muchomor
  Wrzesień 23, 2014

  Szanowny Panie!Przez całe życie pracowałam w sądzie rodzinnym, a także jako maszynistka przepisywałam opinie biegłych pedagogów i psychologów.Od dawna jestem sceptycznie nastawiona do opinii biegłych.Dlatego też kiedy w Empiku ostatnio znalazłam Pana „Zakazaną psychologię” nie mogłam się od niej oderwać.Niestety – na razie nie mogę sobie pozwolić na jej kupno.Na razie zamówiłam tańszą „Psychologię kłamstwa”.Nie mam oczywiście odpowiedniego wykształcenia i wiedzy, postaram się jednak jak najwięcej wynieść z tej lektury.Dziękuję za sposób, w jaki Pan pisze.

 14. blue
  Październik 15, 2014

  Witam. Jeżeli Pan to czyta, proszę o rozmowę i pomoc – bo już nie mam na nie nadziei nigdzie indziej. Proszę o udostępnienie jakiejkolwiek formy kontaktu, jeżeli to możliwe.. blue@wp.pl

 15. blue
  Październik 27, 2014

  Prosszę o kontakt, Panie Tomaszu, czy dotarł mój mail?

 16. Hanna Kobus
  Listopad 11, 2014

  Witam Pana. Niestety ma Pan rację co przyjmuję z ulgą, bo chwilami zaczynałam wątpić w swój intelekt i instynkt samozachowawczy. Życie napisało mi straszny scenariusz i nie mogąc się uporać sama ze sobą, szukałam pomocy u psychoterapeutów….. Otwieranie przed obcy swoich najskrytszych ran jest strasznie trudne i spalające. Wymaga czasu i sporych pieniędzy. Efekt ? żaden, a co więcej dochodzi rozczarowanie, niesmak, złość na siebie, że dałam się nabrać na kabotyńskie spotkania. Znane nazwiska, tytuły i co ? Od jednego ( profesor – podam nazwisko ) usłyszałam „ależ Pani miała życie… czego Pani ode mnie oczekuje ?…” Ręce opadają !! wyszłam i więcej nie wróciłam.
  Od drugiego usłyszałam, że jestem wyniosła, a kiedy od trzeciej terapeutki po dwóch miesiącach mojego monologu usłyszałam ” czego Pani ode mnie oczekuje” przestałam wierzyć w psychoterapie.
  Jeśli sama sobie nie pomogę, jeśli nie dam rady pozbierać się nic i nikt tego nie zmieni. Wiele razy się podnosiłam, byłam podporą dla wielu bliskich – teraz nie wiem jak będzie. Śmierć mojego syna jest ciosem niewyobrażalnym ……..
  Przy życiu trzyma mnie praca…. ale to często zbyt mało by żyć. Pozdrawiam ciepło Hanna

 17. konferencjapsychologiasadowa
  Styczeń 8, 2015

  Szanowny Panie,

  jest mi niezmiernie miło zaprosić Pana na konferencję „Dziecko – świadek wyjątkowy. Ochrona psychologiczna i prawna dziecka w postępowaniu sądowym”.

  Konferencja organizowana jest przez Sekcję Psychologii Sądowej Koła Nauk Psychologicznych PRAGMA działającego przy Instytucie Psychologii Stosowanej UJ przy współpracy z Kołem Naukowym Kryminalistyki im. prof. T. Hanauska działającego przy Wydziale Prawa i Administracji UJ.

  Konferencja będzie miała miejsce w dniach 27-29.03.2015 r. w budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ przy ul. Łojasiewicza 4 w Krakowie.

  Swoją opieką naukową powyższą konferencję objęli:
  prof. dr hab. Józef Wójcikiewicz
  dr Bożena Gulla
  dr Kinga Tucholska

  Serdecznie zapraszam do śledzenia postępów w przygotowaniach na naszych stronach:
  http://www.facebook.com/dzieckoswiadekwyjatkowy
  http://swiadekwyjatkowy.wordpress.com/

  W razie pytań pozostaję do Pana dyspozycji pod adresem:
  konferencja.psychologiasadowa@gmail.com

  Naszej Konferencji patronują m. in.

  Instytut Psychologii Stosowanej UJ
  Stowarzyszenie Psychologów Sądowych w Polsce
  UNICEF Polska
  Magazyn Charaktery
  Radio Kraków

  Z wyrazami szacunku,
  Maria Nowak – Koordynator Główny Konferencji

 18. Anna Grzybek
  Styczeń 21, 2015

  Witam i dziękuję za to co Pan robi. Czy ma Pan jakieś doświadczenia z Instytutem Psychoterapii Metasystemowej w Krakowie, działającej m. in. w oparciu o metody Hellingera. Siostra uczestniczy w terapiii szkoleniowej. Obecnie znajduje się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie trafiła w psychozie po sesji w Krakowie.
  Uważamy że została poważnie zmanipulowana. Członkowie grupy mimo zaleceń lekarzy i naszych próśb nadal się intensywnie kontaktują i wmawiają jej,że zdrowieje dzięki nim. Prosimy o pomoc. Odkąd związana jest z tą grupą zaczęły się problemy
  w rodzinie. Powoli zaczęła odsuwać się od rodziny i dawnych znajomych.
  Bylibyśmy wdzięczni za jakąkolwiek pomoc lub wskazówki. Pozdrawiam.

 19. WOJRZO
  Luty 7, 2015

  Miałem nieprzyjemną rozmowę z Jaśnie Panem: http://blog.krolartur.com/
  Na początku pytałem go jakie są dowody że jego usługi mogą mi pomóc, jakie są dowody że psychoterapia może mi pomóc, odpisywał mi normalnie wypisując bibliografię nt. 100 książek po angielsku i zawsze na końcu pisał pozdrawiam ciepło.
  Gdy wspomniałem o Panu podziałało to na niego jak czerwona płachta na byka. Zaczął mnie wyzywać i Pana, podobno miał nawet przyjemność Pana skompromitować na żywo przez publicznością. Po tym stwierdził że jestem chory psychicznie i pisał już jak do chorego umysłowo że współczuje mi i trzyma kciuki bym znalazł dobrego psychoterapeutę… Dawno nie spotkałem kogoś tak łasego na pieniądze. Stwierdził że Panu chodzi tylko o sprzedaż swoich książek i że Panu też chodzi tylko i wyłącznie o swój biznes…

  Nienawidzę jak ktoś nie potrafi sam wymienić dowodów, przynajmniej w kilku zdaniach – a to nie zajęło by mu 5 minut – tylko odwraca kota ogonem wypisując mi 100 książek po angielsku, mało tego mówi że to tylko mały ułamek książek które muszę przeczytać żeby o czymkolwiek z nim dyskutować bo nie dorastam mu do pięt. Wiem na 100% że opiera on swój światopogląd tylko i wyłącznie na wierze, z miejsca nic nie potrafi z siebie wykrztusić i powołuje się na innych a nie na rzetelną prawdę… Analogicznie można powiedzieć o wierzących w prawdziwość biblii, zawsze mnie do niej odsyłają mówiąc że jak nie przeczytam calutkiej od deski do deski to nie będę w stanie zrozumieć jej boskości – o matko przecież tam głównie tylko historia spisana przez ludzi… Gdy chcę od nich konkretnych fragmentów bo większość to jednak suche nic nie znaczące fakty to znowu: „przeczytaj Pan całą i nie zawracaj Pan gitary…” To co się dzieje jest tragiczne… Nie chcę odbierać wiary ale żeby upierać się że się <<>> że gdzieś tam znajdę prawdę jest dziecinne… Wiedza a wiara to dwie różne rzeczy i proszę o rozróżnianie tych dwóch rzeczy. Jeśli osoba nie potrafi podać argumentów od razu to opiera się na wierze w to co przeczytała, gdyby trafiła by na inną kulturę, innych ludzi, inne książki uznawała by za prawdę zupełnie coś innego – a raczej powinna wierzyć że jest to prawdziwe, a nie upierać się że jest to prawdziwe.

  W nauce, filozofii również wiele teorii opiera się na wierze…

 20. Adrian Piontek
  Luty 19, 2015

  Dzień Dobry Panie Tomaszu.
  Mam pytanie czy jest jeszcze szansa na zakup Pana książki Zakazana psychologia tom 1. Tom drugi już udało mi się zdobyć, ale nigdzie nie mogę dostać pierwszego a chciałem zrobić prezent znajomej, która jest psychologiem i uwielbia Pana książki.
  Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

 21. ulazadorozna
  Luty 23, 2015

  Dzień dobry Panie Adrianie proszę o kontakt bezpośrednio z wydawnictwem: u.zadorozna@gmail.com
  pozdrawiam serdecznie
  Urszula Zadorożna

 22. K.
  Sierpień 11, 2015

  Szanowny Panie Witkowski. Pod jakim adresem mailowym mogę się z Panem skontaktować? Mam kilka pytań. Z góry bardzo dziękuję

 23. Agnie Sza
  Marzec 19, 2016

  Witam. Przeczytałam wywiad z Panem w poradniku psychologicznym „Ja, my, oni” i bardzo zainteresowało mnie Pana stanowisku dotyczące szkodliwości różnych terapii psychologicznych. W związku z tym mam do Pana -jako obeznanego poważnie w temacie – kilka pytań. W wywiadzie wymienił Pan za szczególnie niebezpieczne e stosunku do dzieci, między innymi tzw. terapie więzi. Jej założycielką i główna przedstawicielką w Polsce jest H. Olechnowicz, która do niedawna stosowano głównie w przypadku dzieci głęboko niepełnosprawnych, ale ostatnio to podejście jest adoptowane także do dzieci zupełnie normalnych i zdrowych i propaguje je lub wyraża uznanie jedna z prekursorek tzw. Rodzicielstwa Bliskości w Polsce psycholog Agnieszka Stein. Moje pytanie brzmi, czy ma Pan na myśli tą powyższą terapię więzi właśnie? I co myśli Pan o rozprzestrzeniającym się tzw. bliskościowym nurcie w rodzicielstwie i podejściu wychowawczym do dzieci? Podobne podejście wychowawcze i terapeutyczne propaguje Jesper Juul. Co Pan myśli z kolei o tym terapeucie i jego interpretacjach dziecięcych zachowań? Będę wdzięczna za odpowiedź. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 24. Iwona
  Czerwiec 9, 2016

  Panie Doktorze bardzo dziękuję za to co Pan robi. Dzięki Pana książkom, wywiadom, blogowi udało mi się ocalić część zdrowia mojego dziecka. Dzięki temu, że trafiłam w to miejsce byłam w stanie powiedzieć „dość, moje dziecko ma prawo być dzieckiem”. Potem czytając książki zobaczyłam tam kawałek swojego życia…jestem matką, wodzili nas za portfel terapeuci a problem jest medyczny. Terapie tylko nasiliły problem a dziecko cierpiało i cierpi trzeci rok. Ech…jak długo te pseudonaukowe pasożyty na ludzkiej krzywdzie będą się dorabiać, wmawiać matkom nieudolność i lansować się na lepsze od rodziców by swoje wynaturzone „ego” dokarmiać . Jest Pan dla mnie wielkim autorytetem. Dziękuję, nigdy Panu tego nie zapomne i będę polecać.

  • Tomasz Witkowski
   Czerwiec 10, 2016

   Bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i rozsądku w wychowaniu dziecka.

 25. Iwona
  Lipiec 31, 2016

  Panie Doktorze mam pytanie: kiedy doczekamy się wydania Pana nowej książki o ofiarach psychoterapi? Nie ukrywam że czekam z utęsknieniem. Pozdrawiam.

 26. Michał Kot
  Listopad 11, 2016

  Dzień dobry Panie Tomaszu, bardzo mi pomogły Pana artykuły i wykłady. Chętnie bym Pana poznał – myślę że moja historia jest dość radykalnym przykładem błędów w terapii. Tutaj zamieszczam list, który opisuje moją sprawę: https://drive.google.com/file/d/0B59UDIqymFanc2poTTJOWkxpb1U/view

  Chciałbym żeby moja historia była przestrogą dla ludzi którzy z dużym kredytem zaufania udają się na terapię. I ostrzeżeniem dla terapeutów – do czego może doprowadzić ich praca.

  Miłego dnia
  Michał Kot

  • Tomasz Witkowski
   Listopad 11, 2016

   Pana historia jest wstrząsająca, choć rzeczywiście nieodosobniona. Poddawanie psychoterapii pacjentów z niedoczynnością tarczycy, to raczej typowy błąd ale nie zawsze z tak poważnymi konsekwencjami. Jeśli Pan pozwoli, opublikuję Pana list na swoim blogu, tak, aby dotarł do większej liczby osób.

 27. jakubdrzazga
  Listopad 19, 2016

  Witam,

  Podczas wakacji przeczytałem Pana książkę „Zakazana psychologia tom 2”. Muszę przyznać, że zainspirował mnie Pan do dociekania skuteczności metod/modeli których używam w pracy (jestem konsultantem projektowym w branży IT).

  W mojej branży 90% osób powołuje się na model Tuckmana opisujący fazy życia zespołu (forming,storming, norming, performing). Mam poważne wątpliwości czy to nie jest jednak „fatamorgana” czyli model który wygląda bardzo interesująco (tak jak np. test Rorschach’a) jednak nie pozwalający wyciągać sensownych wniosków.

  Czy istnieje możliwość kontaktu z Panem? Chętnie omówiłbym to zagadnienie. Widziałbym też wielką wartość w poradzie jak zweryfikować ten model oraz jeżeli jest błędny jak przekonać moją społeczność, aby przestała się na niego powoływać.

  Z poważaniem Jakub Drzazga
  PS. Kontakt może być mailowy: jakubdrzazga@gmail.com albo telefoniczny 797 950 215

  • Tomasz Witkowski
   Listopad 19, 2016

   Ma Pan całkowitą rację. Opis problemu znajdzie Pan tutaj: https://ebta.pl/2013/05/11/proces-grupowy-fakty-i-mity/#more-150
   Wiosną ukaże się książka autorstwa moich współpracowników – Sławka Jarmuża i Mirka Tarasiewicza poświęcona mitom w zarządzaniu, gdzie podobne kwestie będą dość szczegółowo opracowane. Pozdrawiam serdecznie, T.W.

   • jakubdrzazga
    Listopad 19, 2016

    Miałem już okazję przeczytać ten artykuł. Autor wymienia 4 powody dla których na tym modelu niekoniecznie należy polegać (moim zdaniem jest jeszcze kilka). Czy aby wpłynąć na moją społeczności wystarczy Pana zdaniem przedstawić im argumenty (np. w prelekcji albo artykule)? Czy Pana zdaniem, powinienem ten model dodatkowo zweryfikować? Jeżeli tak to jakie ma Pan sugestie?

 28. Gosia
  Grudzień 16, 2016

  witam serdecznie,

  a ja mam pytanie nt. nowego nurtu w terapii: MNRI S. Masgutovej – poszukałam nieco po necie, ma Masgutova nie zakończony mezalians z kinezjologią edukacyjną – to pierwszy minus; starała się o uznanie swojej metody w Departamencie Zdrowi stanu Winconsin – wydano oświadczenie, ze jest to metoda eksperymentalna, nie potwierdzona klinicznie i naukowo, ale „nieszkodliwa” (https://www.dhs.wisconsin.gov/tiac/masgutovanri.pdf)- to po drugie; po trzecie – to całkiem dochodowy biznes.
  od czasu do czasu mam kontakt z terapeutami MNRI – twierdza, ze mają świetne rezultaty,
  cóż… nie jestem w stanie ocenić racjonalności fundamentu tej metody; czy ktoś, coś? jest jeszcze metoda Sally Goddard, Castillo-Moralesa, NDT – Bobath czy w ogóle integracja sensoryczna
  z góry dziękuję za odpowiedź i rozwianie wątpliwości

  • Tomasz Witkowski
   Grudzień 17, 2016

   Masgutową, Bobath odradzam. Integracja brak działania w przypadku dzieci autystycznych, dużo podejrzanych elementów. Polecam „Zakazaną psychologię t. 2”, gdzie znajdzie Pani linki do rzetelnych źródeł, które takie terapie sprawdzają, Pozdrawiam, T.W.

   • Gosia
    Grudzień 17, 2016

    dzięki! tom 1 już dawniej przeczytałam, a po 2 miałam zamiar się wybrać do biblioteki, właśnie w związku z tematami terapeutycznymi.

    na rynku terapii mnożą się różnorakie koncepcje i techniki, byłoby dobrze, aby powstał jakiś internetowy rezerwuar informacji na ten temat – pojedyncze „terapie” można byłoby dopisywać i na bieżąco aktualizować, nie czekając na wydanie kolejnej książki

    a przy okazji: czy jest jakieś info o tej Goddard albo Castillo-Moralesie?

    koleżanka zapisała się na kurs integracji sensorycznej – dają tam całkiem porządny ładunek wiedzy neurologicznej, tylko czy jest jakikolwiek związek między tą wiedzą a technikami…? hmm…

 29. Gosia
  Grudzień 17, 2016

  no i tak się zastanawiam, czy w ogóle są jakieś wiarygodne metody „neuroterapii”?

  jestem pedagogiem, do tego dociekliwym i mi nie wystarczy, że „wszyscy” się danym rodzajem terapii zachwycają, ale… nie mam wiedzy neuropsychologicznej i nie jestem w stanie samodzielnie ocenić racjonalności „zaplecza” danej metody…
  oczywiste błędy logiczne i metodologiczne – tak, ale nie wiedzę neurologiczną… niestety…

  kurcze! wszystko przez studentkę ;-), która mnie zainspirowała swoim tekstem o neuroterapiach dla dzieci z FASD – zaczęłam sprawdzać, co to za oferta, a tu… terapia po terapii – do kosza… no, ale na tym polega nauka – dociekanie prawdy mimo modnych iluzji 😉

 30. AA
  Styczeń 13, 2017

  A jakie jest Pana podejście do moralności, do kwestii tego co uznaje Pan za dobre , a co za złe? Jaki jest Pana podejście do osób, które pod płaszczykiem dobra urządzają innym swego rodzaju piekło na ziemi? Czy dla Pana morlaność to także pewnego rodzaju sposób oddziaływania neuroprzekaźników (zwłaszcza oksytocyny i wazopresyny). Moralność mózgu czy moralność serca? Moralność widziana przez mózg czy moralność widziana oczami duszy? Pozdrawiam!

 31. Karolina
  Styczeń 13, 2017

  Witam. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pana stronę. Jest to dla mnie swoiste światełko w tunelu. Do tej pory chęć uczenia się psychologii czy innych nauk odebrały mi osoby, które w pogoni za kasą, za karierą były gotowe zrobić dosłownie wszystko. Pan przywraca wiarę w to, że nauka może być rzetelna. A właśnie czy zostały przeprowadzane badania dotyczące tego dlaczego ludzie zachowują się w tak (dosadnie ujmując) głupi sposób by w pogoni za tymi „zielonymi” stając się całkowicie zielonym, czyli głupim człowiekiem?! Gdzie się podziały jakieś wyższe wartości, swego rodzaju honor, ambicje, klasa, uczciwość wobec siebie? Czy w świecie tak zmaterializowanym nie warto już być człowiekiem z sercem i rozumem, a przede wszystkim duszą! Pozdrawiam!

 32. K
  Styczeń 14, 2017

  Panie Tomaszu, do tej pory nie ma jasno zdefiniowanej ustawy dotyczącej pracy psychologa , psychoterapeuty. Jest to bardzo niebezpieczne o czym na pewno Pana nie muszę przekonywać. Co takiego można byłoby wprowadzić do tej ustawy aby w przyszłości nie pojawiały się sytuacje o jakich Pan – jako jeden z nielicznych rzetelnych naukowców – potrafi pisać, potrafi głośno mówić. Proszę, z całego serca PROSZĘ Pana by zajął Pan miejsce w tej sprawie. Jestem podobnie jak wielu pacjentów osobą, której terapie i kontakt z psychologiem wyrządził więcej złego niż dobrego. Jest mi z tego powodu niezwykle przykro, bo obdarzałam te osoby wyjątkowym zaufaniem. Straconego życia nikt mi już nie wróci, nadszarpniętego zdrowia tym bardziej. Płaczę, bo jest mi bardzo smutno. Naprawdę to jest straszne i nie życzę tego nikomu i jeszcze raz bardzo proszę wysilmy się i zróbmy coś by takie krzywdy jakie dotknęły niektóre osoby poddawane bezdusznym , okropnym terapiom więcej się nie powtórzyły. Walczmy o dobre imię psychologii – nauki, a nie szarlatanerii!

 33. zawiodłam się
  Sierpień 25, 2017

  Muszę napisać,że łatwo znaleźć wypowiedzi byłych księży czy przedstawicieli innych zawodów, nic nie wiadomo natomiast o doświadczeniach osób które pracowały w poradniach psychologicznych na NFZ, a wiem że nie zawsze są one pozytywne. Wydaje mi się że wiele kobiet psychologów, terapeutów przestaje sobie po pewnym czasie radzić w tej pracy. Możliwe że przestają się nadawać do tego zawodu. Z tego co czytam tu i tam praca psychologów w takich przychodniach jest nie kontrolowana, zawód ten nie jest regulowany. Z drugiej strony co taka kobieta psycholog ma zrobić, musi z czegoś żyć. Odbija się to na klientach. Miałam kontakt z kobietą w przychodni która na próby uzyskania wsparcia, wyżalenia się wpadała w panikę, milkła, raz krzyknęła na mnie, raz warknęła, cofała się w tym swoim fotelu z przerażeniem w oczach, czasami szydziła. Nie pozwoliła mi w czasie długiej terapii powiedzieć co na duszy mi leży. Kiedyś powiedziała ze smutkiem, że każdy kto do niej przychodzi do tej przychodni na NFZ chce opieki, chce się wypłakać. Ale ja też przyszłam z bólem po ciężkich przejściach. Dla większości czy wszystkich był to element najważniejszy nikt nie zwracał specjalnej uwagi na nurty psychoterapeutyczne. Po 1,5 roku zaczęła się dopytywać co mi jest, po co przyszłam. Raz tylko się u niej rozpłakałam, kazała mi iść do kogoś innego. Nakryłam ją też jak z koleżanką rozmawiała na korytarzu na mój temat. Zresztą z tego co obserwowałam dyskrecja w tym zawodzie nie zawsze jest przestrzegana. Wydaje mi się że przekrój osób które przychodzą odpłatnie jest nieco inny. Był to kontakt dla mnie tak przykry, że odbija się to na mnie do dziś. I gdzie ja mam z tym iść do kogo aby to naprawić?

 34. Witam Panie Tomaszu, nie widzę zakładki kontakt (a może jest już za późno i „nie dowidzę”), więc pisze w komentarzu. Znalazłem bardzo ciekawy i już stary link do Pana publikacji https://www.degruyter.com/view/j/ppb.2010.41.issue-2/v10059-010-0008-0/v10059-010-0008-0.xml na temat badań NLP, działa Pan jeszcze w temacie? Zapraszam do kontaktu u siebie w zakładce kontakt http://www.rafalszrajnert.pl/
  Pozdrawiam Rafał Szrajnert

  • Tomasz Witkowski
   Październik 19, 2017

   Dzień dobry, nie ma kontaktu, bo mi NLP-erzy (i nie tylko) robili brzydkie kawały z moimi adresami mailowymi. Na temat NLP napisałem jeszcze systematyczny przegląd badań – dużo rzetelniejszy i wyczerpujący niż poprzedni. Prawdopodobnie do dzisiaj nikt nie opublikował nic bardziej kompletnego (choć pewnie przydałoby się, w końcu 5 lat minęło, więc mogły jakieś epokowe odkrycia nastąpić). Oto dane tej pracy: Witkowski, T., (2012) A Review of Research Findings on Neuro-Linguistic Programming. The Scientific Review of Mental Health Practice, 9(1), s.29-40.
   Po jej wykonaniu stwierdziłem, ze grzebanie w tym koszu na śmieci, jakim są badania nad NLP nie ma wielkiego sensu. Pozdrawiam

 35. Alina
  Kwiecień 14, 2018

  Jako studentka czwartego roku psychologii zmagam się od początku studiów z wielkimi wątpliwościami co do ograniczeń i możliwości tego zawodu oraz faktu, że w świetle prawa zawodem on niestety nie jest. Jednak po zawitaniu na psychodynamicznej konferencji niezrozumienie to osiągło swój punkt kumulacyjny. Szczególnie po tym jak usłyszałam między innymi o stosowaniu przez psychoterapeutów technik jak astronomia czy szamaństwo. Bardzo się ucieszyłam jak zobaczyłam, że osoba z większym autorytetem niż student widzi te same nieporozumienia w tej nauce i mam nadzieję na zmianę tego środowiska. Jeśli chodzi o sugestię to bardzo by mnie interesował artykuł na temat różnic w nauczaniu i programie w np. Harvardzie a w Polsce, np. Na UWr. Inny temat to praktyczne porady dla przyszłych psychologów czym mogą się rzetelnie zajmować. Bardzo dziękuję za Pana wkład i trzymam kciuki za jak największą zmianę

  • Tomasz Witkowski
   Kwiecień 15, 2018

   Dziękuję za Pani refleksję i sugestie. W miarę możliwości i czasu postaram się sprostać Pani oczekiwaniom. Pozdrawiam serdecznie.

 36. Przemek
  Wrzesień 30, 2018

  Panie Doktorze,

  Jestem na goràco po lekturze głośnej pozycji (typu self-help book) Allena Carra, tj. “The EASYWAY to stop smoking”. Zakładajàc, że zna lub słyszał Pan o tej metodzie, jestem niezmiernie ciekaw Pana zdania na ten temat, tzn. czy ta metoda kwalifikuje się wg Pana jako szarlataneria?

  Pozdrowienia

  • Tomasz Witkowski
   Październik 1, 2018

   Niestety, nie znam. Nie jestem w stanie wszystkiego kontrolować – doba ma za mało godzin 😉

   • Przemek
    Październik 1, 2018

    Dziekuje za odpowiedz. p.s. metoda moze nie jest na pierwszy rzut oka wyrafinowana, ale póki co działa 😉

 37. Pingback: Po spotkaniu z Autorem „Psychoterapii bez makijażu” – Klub Sceptyków Polskich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 121 obserwujących.

%d blogerów lubi to: