W obronie rozumu

Zakazana psychologia

Już wkrótce, 26 czerwca 2019 roku premiera trzeciego tomu!

Już w przedsprzedaży TUTAJ.

Dlaczego „zakazana” ?

Bowiem większości opisywanych przeze mnie faktów, zdarzeń i  informacji nie znajdziecie w podręcznikach psychologii, nie usłyszycie o nich na wykładach, nie przeczytacie w popularnonaukowych czasopismach. Niewielu jest psychologów, którzy chcieliby o nich mówić, a wielu takich, którzy zrobiliby wiele, aby o pewnych zdarzeniach zapomnieć, aby ich opis nigdy nie ujrzał światła dziennego. 

Na książkę składają się wyniki badań własnych, eksperymentów i poszukiwań. W pewnym sensie kolejne tomy  już podczas pisania ukształtowali ludzie i instytucje, swoimi reakcjami na niektóre, publikowane przeze mnie fragmenty. 


ZAKAZANA PSYCHOLOGIA
POMIĘDZY SZARLATANERIĄ A NAUKĄ – TOM I

Recenzje, fragment książki 
Kup książkę
Opinie czytelników
***
Bardzo dobra książka. Otwiera oczy. Okazuje się, że nie zawsze można wierzyć profesorom z dyplomem… Nie zawsze można zaufać lekarzom, a ludzie którzy obiecują pomóc, często tak na prawdę nas krzywdzą. A wszystko to w pogoni za pieniędzmi i sławą.

ZAKAZANA PSYCHOLOGIA
NAUKA KULTU CARGO I JEJ OWOCE – TOM II

***
Kolejna porcja wiedzy tak potrzebnej w czasach w których na na każdym kroku można natknąć się na pseudonaukę. Warto nauczyć się rozpoznawać manipulację szczególnie jeśli dotyczy tak intymnej sfery jaką jest nasza psychika. Zdrowego rozsądku nigdy za wiele.

 

ZAKAZANA PSYCHOLOGIA. O CNOTACH, PRZYWARACH I UCZYNKACH MAŁYCH WIELKICH UCZONYCH – TOM III

Kup książkę
***
Odwaga jest dzisiaj chyba w odwrocie. Także odwaga pisania, mówienia ale także odwaga konfrontowania się z argumentami innych. Czy bez takiej odwagi można prowadzić badania naukowe? Czy bez takiej odwagi możliwy jest rozwój? Książka, którą trzymasz w dłoni jest odważna, bo odważny jest jej Autor. Dlatego ją polecam. Przeczytaj, o ile jesteś odważny.
dr Tomasz Rozek, dziennikarz naukowy, autor vbloga „Nauka. To lubię”

Tomasz Witkowski od lat bierze pod lupę psychologię, przyglądając się jej dokonaniom z dużą dawką zdrowego sceptycyzmu. Potrafi przystępnie opisać zarówno błędy popełniane przez badaczy, jak i zawiłości naukowej statystyki czy działanie najnowszych technologii. Warto przeczytać i (krytycznie) przemyśleć!

Jan Stradowski, dziennikarz magazynu Focus i Radio TOK FM

Posłuchaj rozmowy z autorem na temat trzeciego tomu z red. Hanną Zielińską:
Posłuchaj rozmowy z autorem na temat trzeciego tomu z red. Cezarym Łasiczką:

Wkrótce po opublikowaniu dwóch pierwszych tomów Zakazanej psychologii, napisałem i opublikowałem w wydawnictwie BrownWalker Press jej angielskojęzyczne wersje uwzględniające specyfikę pracy psychologów w szerszym kontekście kulturowym, nie osadzonym tak mocno w polskiej specyfice.

Gone wrong2

 

T. Witkowski & M. Zatonski,  Psychology Gone Wrong: The Dark Sides of Science and Therapy. Brown Walker Press, Boca Raton, FL 2015.

Zobacz recenzje          Przeczytaj fragment

 

3

 

T. Witkowski Psychology Led Astray: Cargo Cult in Science and Therapy. Brown Walker Press, Boca Raton, FL 2016.

Zobacz recenzje          Przeczytaj fragment

 

 

Zapraszam do współpracy:

Wszystkich, którzy dysponują informacjami na temat nadużyć psychologii bądź psychologów akademickich i klinicznych, oszustw terapeutów i szarlatanów podszywających się pod szyld NAUKI, bardzo proszę o kontakt ze mną za pośrednictwem komentarzy na tym blogu. Gwarantuję anonimowość każdemu, kto o to poprosi.

Reklamy

95 comments on “Zakazana psychologia

 1. W.
  Marzec 1, 2019

  Dzień dobry,
  Przeczytałam Pana „Zakazaną psychologię” – świetna książka i niestety prawdziwa. Ja miałam kontakt z nierzetelnymi biegłymi sądowymi, które manipulowały badaniem tj. stosowały gesty regulujące, gaslinhting itp. Podczas zeznań w sądzie okazało się, że nie był to zespół biegłych ale jedna biegła i panie „wspomagające”. Na wezwanie sądu nie stawiła się biegła a przysłała panie „wspomagające”, które posiłkowały się w swoich wypowiedziach stwierdzeniami, że np. „coś się Panią wydawało” , powoływały się na psychoanalizę tj. w kwestii interpretacji danych spostrzeżeń – osądów odnosiły się, że świadomie mówi się jedno a podświadomie coś innego itp. Czytając opinię – w tekście można wyłapać kolejne manipulacje. Niestety na forum nie mogę napisać całego zarysu sprawy – jak jest Pan zainteresowany sprawą proszę o melia. Pozdrawiam

  • Tomasz Witkowski
   Marzec 2, 2019

   Dziękuję za miłę słowa pod adresem mojej książki. Smutne jest to, że jako kolejna osoba potwierdza Pani nierzetelność przedstawicieli naszej dziedziny. Chętnie się ze sprawą zapoznam, chociaż pewnie nic z nią nie będę w stanie zrobić. Niestety, obrońcy nierzetelności są w zdecydowanej przewadze. Pozdrawiam.

   • W.
    Marzec 12, 2019

    Ne mamy obowiązku się poddawać – możemy zrobić jedną bardzo ważną rzecz – pokazać mechanizmy działania a to już dużo.

 2. Anna
  Marzec 12, 2019

  Witam. Bardzo cenię Pana prace. Mam podobne doświadczenia jak W. a forum nie jest odpowiednim miejscem na dokładny opis. Zależałoby mi na tym aby Pan zapoznał się z dokumentami i przyjrzał się sprawie. Jeśli to możliwe to proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam

 3. Lulu
  Marzec 20, 2019

  W najblizszym czasie zamierzam przeczytac Pana ksiazki . Do lektury skłonił mnie jeden z Pana wywiadow i osobiste doswiadczenie z pseudo psychologiem. Miałam przed soba ciezki egzamin jezykowy na poziomie C1 , ktory zdawałam kolejny raz. Odczuwałam stres wiec lekarz rodzinny poradził mi sesje z psychologiem. Po 3 sesji bylam tak przybita , ze cały dzień probowałam dojsc do siebie. Z wesołej dziewczyny o pogodnym usposobieniu stałam sie płaczliwa i niezdolna do jakiegokolwiek egzaminu. Ponadto pani psycholog na 2 miesiace przed waznym dla mnie egzaminem probowała min wmówic ze nie jestem w stanie podejsc do tego egzaminu. Na szczescie mam wspaniałego meza, ktory potwierdził ze psycholog zamiast mi pomoc odbierała mi rownowage i spokoj wewnetrzny. Fitness i medytacja przyniosły lepsze rezultaty niz rozgrzebywanie dzieciństwa, z ktorego niewiele pamietam 😂😂😂 Pozdrawiam

 4. Kinga
  Kwiecień 30, 2019

  Ja niestety jestem po kilku nieudanych terapiach. Szczerze, doprowadziło mnie to do skrajności, myśli samobójczych, skrajnie złego stanu psychicznego. Łatwo rozwalić człowieka..tylko poskładać trudniej…mnie pozostawiono w takim stanie. W skrajnie złym stanie i muszę sama sobie z tym radzić. Za 100 zł za 50 min każdy staje się specjalistą od wszystkiego. Smutne

 5. Marek
  Maj 21, 2019

  Dzień dobry, chciałbym zapytać, w jaki sposób można się z Panem skontaktować, w przypadku gdy mam do czynienia z nieuczciwą opinią psychologiczną?
  Pozdrawiam

 6. Kamil
  Maj 29, 2019

  Jestem po lekturze pierwszej części „Zakazanej psychologii” i niestety potwierdzam część przedstawionych w niej argumentów. Sam chodziłem na psychoterapię, która była prowadzona w nurcie psychoanalitycznym. Umawiając się na sesję poprosiłem aby terapeutka zapoznała się z dokumentacją medyczną (wcześniej leczyłem się farmakologicznie na nerwicę), po 10 spotkaniu „przyłapałem” ją na braku chęci zapoznania się z dokumentacją. Psycholożka stwierdziła, że zgłosiłem się do niej z daną jednostką chorobową. Oburzony jej ignorancją zapytałem retorycznie „Co w sytuacji gdybym stwierdził teraz, że widzę przy pani siedzącą Myszkę Miki?”, w odpowiedzi usłyszałem” „Ma pan widzenia?”…
  Na marginesie dodam, że rzecz miała miejsce w „najlepszej klinice psychiatryczno-psychologicznej w Polsce.
  Arogancja i ignorancja jaką tam przeżyłem nadaję się na dobry artykuł.

 7. Adam
  Maj 29, 2019

  Dzień dobry, panie Tomaszu.
  Jestem pod wrażeniem tej serii, która stanowi przystępny dla każdego zbiór obiektywnych informacji na temat pseudopsychologii. Niestety – tego typu nienaukowe bzdury spotyka się zbyt często.
  Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na specjalizacji nauczycielskiej na polonistyce zachęcano nas do wprowadzania ćwiczeń kinezjologicznych, jakby były to najnowsze odkrycia ze świata neuronauk… Tak samo powszechne były bzdury o kreatywnej prawej półkuli i ,,ścisłej” lewej albo zasady 7% – 38% – 55% w typowym akcie komunikacji. Psychoanalityczne ujęcia na literaturoznawstwie to już było zbyt wiele i dałem sobie spokój z tym kierunkiem. Po prostu szkoda słów, że ludzie uczący naucznia sami są niedouczeni.

  Z niecierpliwością czekam na kolejny tom Zakazanej Psychologii! Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 136 obserwujących.

%d blogerów lubi to: