W obronie rozumu

Naprawianie dziecka w terapeutycznym pit stopie

To tytuł mojego artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Plus Minus Rzeczpospolita (Publikacja: 10.06.2022). Poświęcony został problemom psychicznym, do których doprowadzamy nasze dzieci i absurdalnym sposobom ich rozwiązywania. Zapraszam do lektury!

.Podkręcanie wymagań dzieciom nie pozostaje bez wpływu na ich dobrostan psychiczny. Przeciążone, coraz częściej nie wytrzymują narzuconego im tempa życia.

Naprawianie dziecka w terapeutycznym pit stopie
Foto: TOMASZ P. TERLIKOWSKI

Jakiś czas przed pandemią pewna dziennikarka zapytała mnie: „Ile czasu dzieci powinny spędzać na zajęciach pozalekcyjnych?” Choć wiem, że odpowiadanie pytaniem na pytanie jest niegrzeczne, to jednak usiłując odkryć zawarte w tym zdaniu pokłady ukrytych znaczeń, zrobiłem wyjątek zasady. „A ile godzin na dobę, Pani zdaniem, powinni pracować niewolnicy?” – zripostowałem. W bezrefleksyjnej prośbie o radę dotyczącą wymiaru czasu spędzanego przez dzieci na zajęciach pozalekcyjnych kryje się założenie, że one w ogóle są potrzebne. Mało tego, że służą dzieciom i przyczyniają się do ich dobrostanu, że są lepsze od towarzystwa rodziców, dziadków i podwórka, że pomogą im zdobyć lepszą pozycję w przyszłości i tak dalej. Jednak zarówno ten dobrostan, jak i pozycję w przyszłości, mierzymy miarą akceptowanego przez nas zestawu wartości i nie da się przyłożyć do nich żadnej miary obiektywnej. Być może za kilkadziesiąt lat ktoś uzna to pytanie za podobnie absurdalne, jak absurdalna jest dyskusja o liczbie godzin pracy niewolnika w obliczu faktu niewolenia jednego człowieka przez drugiego. Ale przecież jeszcze kilkaset lat temu nikt nie dostrzegał tej niedorzeczności. Być może szukano racjonalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie, opartej na nauce i doświadczeniu, uzasadnionej ekonomicznie, podobnie jak dzisiaj szukamy odpowiedzi na pytanie o dopuszczalne obciążenie naszych dzieci.

Aby czytać dalej kliknij TUTAJ

Posty o podobnej tematyce:

O „naprawianiu dzieci” w radiowej dwójce

Krytycznie o kulturze i zdrowiu psychicznym

Uwaga na szkodliwą pomoc psychologiczną!

Rozmowa w Radiu LUZ

Pokolenie bez pamięci

Ciało – świętość czy moneta?

O pandemii, mądrości i ewolucji cz. II

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 13 czerwca, 2022 by .

Archiwum

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 218 subskrybenta