W obronie rozumu

Ewolucyjne korzenie kultury ofiar

To tytuł mojego wykładu, który wygłosiłem podczas VIII Wrocławskich Dni Darwina, 18 lutego 2023 roku tradycyjnie w Instytucie Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego. (Szczegóły wydarzenia TUTAJ.)

Setki lat obowiązująca wśród ludzi kultura honoru została zastąpiona w XIX i XX wieku przez kulturę godności. Dzisiaj jesteśmy świadkami wypierania tej ostatniej przez kulturę ofiar. O ile korzenie ewolucyjne kultury honoru są oczywiste, o tyle kultura ofiar wydaje się być, intuicyjnie sprzeczna z doborem naturalnym – latami przecież uczono nas o przetrwaniu najsilniejszych. Czy na pewno tak jest? Czy jednostki słabsze, skrzywdzone są skazane na wyginięcie? A może w pewnych warunkach bycie ofiarą przynosi ewolucyjne korzyści? A jeśli tak, to jakie warunki muszą zostać spełnione, aby doszło do konkurencji pomiędzy skrzywdzonymi, tak charakterystycznej dla kultury ofiar? Na te i szereg podobnych pytań próbuję odpowiedzieć w trakcie swojego wykładu. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania!

Posty o podobnej tematyce:

Kryzys męskości z powodów kulturowych? To dlaczego niewieścieją aligatory, japońskie rybki i żaby lamparcie?

The Victims’ Race

Kultura ofiar. Kto na niej zarabia?

Wyścig ofiar

Reklama

One comment on “Ewolucyjne korzenie kultury ofiar

  1. Wiktoria
    20 marca, 2023

    Prof. Witkowski w 45 minucie filmu, po zakończeniu wykładu, przed pytaniami, dodał coś, co we mnie rezonuje z obecną sytuacją pacjentek w Polsce, a mianowicie: że w społeczeństwie, w którym ofiar jest coraz więcej (z powodów omówionych w wykładzie) a produktywność gospodarki jest ograniczona, dochodzi do rywalizacji między ofiarami – i wygrywają fałszywe ofiary, kosztem słabych – naprawdę pokrzywdzonych. — A przypomina mi to wyrok na Justynę. Wyborcza z troską pochyliła się nad strachem lekarskim, najwyraźniej dla nich ważniejszym niż życie Izy z Pszczyny, śmierć i dalsze trudne życie jej męża i dzieci – niech im się wszystko jak najlepiej układa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Informacja

This entry was posted on 19 marca, 2023 by .

Archiwum

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d blogerów lubi to: